Vilma Kesäsen huippuotteet eivät riittäneet finaalipaikkaan Islannissa – ”Olimme vielä ihan lopussakin niin lähellä”

Vilma Kesäsen KR joutui taipumaan runkosarjan voittaja Valurille tiukan taistelun jälkeen Islannin liigan välierissä.
KR lähti viikon otteluihin 0-2-tappioasemasta, mutta pystyi hakemaan vieraskentältä 87-85 (38-40)-voiton. Kesänen oli 23 pisteellä joukkueensa ykköstykki. Tilastot karttuivat myös kahdella levypallolla ja neljällä syötöllä.
Sunnuntai-iltana nähtiin taas tiukka kamppailu, kun KR nousi päätösneljänneksellä taistelemaan voitosta. Joukkue joutui lopulta taipumaan 81-84 (36-43). Kesänen oli jälleen pisteykkönen 24 pinnalla ja hän auttoi joukkuetta myös viidellä levypallolla ja kahdella syötöllä. Valur eteni finaaliin otteluvoitoin 3-1.
– Harmittaa kyllä tosi paljon, koska olimme vielä ihan lopussakin niin lähellä. Ja tietysti nyt pyörii vain mielessä kaikki ne tilanteet pelistä, mitkä olisivat voineet kääntää pelin. Tähän loppui nyt kausi ja täytyy sanoa, että laitoimme runkosarjan voittajan ja ihan ylivoimaisen ennakkosuosikin tosi koville. Kaikki odottivat, että häviäisimme suoraan kolmessa matsissa ja 30 pinnaa, mutta jokainen peli oli loppuun saakka tiukka. Olen todella ylpeä meidän joukkueesta, ja kun vähän hengähtää, niin teimme hienon kauden, Kesänen totesi ottelun jälkeen.
Kesänen tilastoi kauden aikana keskiarvoikseen 9,7 pistettä, 2,1 levypalloa ja 2,2 syöttöä lähes 29 minuutin peliajalla.
Espanjassa Anniina Äijäsen Sedis Basquetin välieräpaikka ratkeaa kolmannessa ja ratkaisevassa ottelussa, kun kahden ottelun jälkeen tilanne on 1-1. Sedis voitti ensimmäisen puolivälierän Gipuzkoaa vastaan 84-73 (43-40). Äijäsen tilastot karttuivat kahdella levypallolla.
Gipuzkoa tasasi puntit toisessa ottelussa 62-56 (36-26)-voitolla. Äijänen tilastoi neljä pistettä, levypallon ja syötön. Otteluvoitot ovat 1-1 ja välieriin menijä ratkeaa kolmannessa ottelussa Sedisin kotikentällä.
Espanjan Liga Femenina 2:ssa Anissa Poundsin Maristas Coruna taipui Barcelonan vieraana 56-72 (27-36). Poundsin tilastokirjoihin merkittiin kahdeksan pistettä ja yksi levypalloa. Maristas Coruna sijoittui lohkossaan sijalle 13 ja se tiesi samalla sitä, että Maristas Coruna putosi sarjasta.
Ensimmäistä kauttaan ulkomailla ammattilaisena pelannut Pounds oli koko kauden Maristas Corunan kantavia voimia tilastoiden reilun 28 minuutin peliajalla keskiarvoikseen 11,7 pistettä, 3,4 levypalloa, 1,8 syöttöä ja 1,5 riistoa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengillä fanitapaaminen Tampereen Laikunlavalla
- Susijengin voittoa todisti 12 900 katsojaa
- Touko Tainamo avaa ammattilaisuransa Tshekeissä
- Susijengi avasi niukalla voitolla
- Koripallon EM-kisat 2025
- Koripalloliitolta merkittävä lahjoitus Tampereen kouluille
- Näin etenevät koripallon EM-kisat
- Suomen alle 16-vuotiaat tytöt sijalle 16 EM-kisoissa
- Susijengi tapaa junioreita Tampereen Keskustorilla ja Tammelan koululla
- Susijengin kisajoukkue valittu
- Näin etenevät koripallon EM-kisat
- Susijengin kisajoukkue valittu
- Susijengi valmis EM-kisoihin
- Susijengin voittoa todisti 12 900 katsojaa
- Susijengi avasi niukalla voitolla
- Touko Tainamo avaa ammattilaisuransa Tshekeissä
- Koripalloliitolta merkittävä lahjoitus Tampereen kouluille
- Suomen alle 16-vuotiaat tytöt sijalle 16 EM-kisoissa
- Susijengi tapaa junioreita Tampereen Keskustorilla ja Tammelan koululla
- Susijengi vahvana Lauri Markkasen johdolla