Teemu Rannikko valmis jälleen yhteen uuteen kauteen
Kuva: Juha Tamminen
Seurahistorian ensimmäistä Suomen mestaruutta metsästävän Salon Vilppaan takakentällä peliä pyörittää seitsemännen kautensa Euroopasta paluun jälkeen aloittava Teemu Rannikko.
Vilppaan suurin muutos tuli penkin päähän, kun seurassa viime vuodet hienoa työtä tehnyt Joonas Iisalo suuntasi Bundesliigaan Carlsheimin apuvalmentajaksi. Vetovastuun Vilppaassa otti sapattivuoteen valmistautunut Ville Tuominen.
Rannikon mukaan tällä kaudella nähdään pelillisesti viime vuodesta täysin uudistunut joukkue.
– Tavoitteena on pelata vauhdikasta ja yleisöön menevää korista. Viime kaudella olimme tehokas puolella kentällä ja hitaalla tempolla. Nyt tarkoituksena on, että hyvässä mielessä molemmissa päissä sattuu enemmän kuin viime kaudella. Joukkue on rakennettu ehkä minua lukuun ottamatta sellaisella ajatuksella, että on urheilullisuutta ja näyttävyyttä, Rannikko virnistää Koripalloliiton verkkosivujen haastattelussa.
– Itsessään se, että mennään kovaa ja näyttävästi päästä päähän, ei tuo voittoja. Kauden alkupuolella emme ole missään nimessä valmis joukkue, mutta olemme parhaillaan menossa oikeaan suuntaan ja tiedostamme itse sen, että vielä peli ei ole lähelläkään täydessä tikissä.
– Jokainen varmasti ymmärtää, että en ole välttämättä parhaimmillani sellaisessa pelissä, jossa puolustetaan vastustajaa 110-lasissa ylhäältä asti, mutta ehkä muut tekevät niitä juttuja ja itse niitä, jossa olen hyvä. Meillä oli ensimmäisellä Vilpas-vuotenani vauhdikas ja nopea joukkue ja tykkäsin pelata sellaista korista.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan