Sudenpennuilla vahva päivä PM-turnauksessa

Suomen nuorisomaajoukkueet aloittivat viisipäiväiset Pohjoismaiden mestaruuskisat Kisakallion Susi Training Centerissä päihittämällä Islannin neljästi.
Ensimmäisen päivän kynsienjärsijän tarjosi Suomen ja Islannin 18-vuotiaiden poikien maajoukkueiden välinen ottelu. Islanti oli läpi ensimmäisen puoliajan niskan päällä, mutta kolmannella neljänneksellä Suomen moottori lähti jylläämään ja johtoasema siirtyi suomalaisille.
– Kolmas neljännes oli sitä korista, mitä haluamme pelata. Siinä kohtaa olimme aktiivisia, uskalsimme olla rohkeita, painostimme palloa ja hyökkäsimme korille, Suomen päävalmentaja Jyri Lohikoski sanoo Koripalloliiton sivuilla.
Jos jostain islantilaiset ovat tunnettuja, niin sitkeydestään. Vaikka Suomen johto venyi jo yli kymmeneen, niin Islanti nipisti eron viimeisillä minuuteilla tasoihin 69-69. Suomen sankariksi nousi Ville Tahvanainen, joka tarjoili ensin namupassin Mikael Jantuselle korin alle, ja hetkeä myöhemmin viimeisteli loppulukemat kylmäpäisellä kolmosellaan 69-74 (33-30).
– Neljännellä neljänneksellä jäädyimme, mutta saimme arvokkaiden korien kautta voiton. Se oli nihkeä voitto, mutta voitto kuitenkin.
Tahvanaisen kokonaissaldo Islantia vastaan oli 10 pistettä, 3 levypalloa ja 3 syöttöä. Aleksi Liukko debytoi maajoukkueessa 4 pisteen, 3 levypallon ja kahden torjunnan arvoisesti. Erik Waxlax (2/3) johti peliä 7 syötöllään ja Jantunen runnoi miehekkään tuplatuplan 15 pistettä ja 11 levypalloa. Kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät myös Andre Gustavson (17/5) ja Miika Heinonen (14/8).
– Kaiken kaikkiaan meillä on tietysti paljon parannettavaa, mutta niin pitääkin olla, Lohikoski kiteyttää.
Maanantain muissa otteluissa alle 18-vuotiaat tytöt voittivat Islannin 79-60, alle 16-vuotiaat pojat 83-75 ja alle 16-vuotiaat tytöt 85-35.
Lähde: Basket.fi
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Jättipaukku! Susijengi selätti Serbian
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Lauri Markkanen kehuu Nikola Jokicia ylistävin sanoin
- Lassi Tuovi perää Susijengiltä rohkeutta