Remu Raitasen yliopiston voittoputki jatkuu
Kuva: Getty Images
Remu Raitasen San Francisco venytti voittoputkensa neljään Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa
Raitasen San Francisco oli heikosta heittoillastaan huolimatta liikaa Northern Arizonalle, joka joutui kotimatkalle 60-76 (21-31) -tappio niskassaan.
Raitanen pelasi ottelussa yksitoista minuuttia, joiden aikana hän teki kolme pistettä, noukki kolme levypalloa ja riisti kertaalleen.
Montana State oli kuusi minuuttia ilman pelitilannekoria, kunnes Lassi Nikkarisen kolmonen avasi ”Bobcatsin” pistehanat. Denver oli kuitenkin jo ehtinyt hankkia kaksinumeroisen johdon, jonka turvin se rynni 64-76 (22-46) -kotivoittoon.
Nikkarinen sai peliaikaa 22 minuuttia, joiden aikana hän väänsi viisi pistettä, yhden levypallon, yhden syötön ja kaksi riistoa.
Andre Gustavsonin Richmond kärsi toisen peräkkäisen tappionsa, kun Old Dominion veti pidemmän korren loppulukemin 63-54 (28-33). Gustavson pelasi vartin vaihdosta tehtaillen kolme pistettä ja kolme levypalloa.
Edon Maxhuni ja Long Beach State voittivat trillerin Pepperdineä vastaan 66-67 (31-31), kun KJ Byersin (10/6) donkki ratkaisi voiton kotijoukkueelle. Maxhuni hääräsi aloitusviisikossa 26 minuuttia, mutta heitti jokaisen heittonsa ohitse. Suomalaislupaus pisteiden sijaan jakoi kaksi syöttöä ja repi yhden levypallon.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen taas sivussa – nyt tuli Utah Jazzille sakot
- Elsa Lemmilälle NCAA:ssa 23 pistettä ja 9 levypalloa
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa