Naisten Korisliigan tehopelaaja solmi jatkosopimuksen seuransa kanssa
Kuva: Juha Tamminen
25-vuotias Claire Lamunu jatkaa peliuraansa Kouvottarissa myös tulevalla kaudella. Naisten Korisliigaseura solmi ugandalaisen tehopelaajansa kanssa yhden kauden kattavan jatkosopimuksen.
Viime kaudella Lamunu oli naisten Korisliigan top3-pelaaja levypalloissa, tehokkuudessa ja kahden pisteen heittotarkkuudessa. Suomen lisäksi Lamunu on pelannut ammattilaisena Portugalissa.
CLamunu on tehnyt ammattilaiskentillä kahden kauden aikana hurjaa jälkeä. 185-senttinen sisäpelaaja aloitti uransa Portugalin pääsarjassa (2017-18) ollen joukkueensa selkeä ykköspelaaja tehoin 15,8/13,8/2,6r ja 25,7 teholukemalla. Lamunu valittiin tuon kauden jälkeen Portugalissa vuoden pelaajaksi sekä vuoden sentteriksi, ulkomaalaispelaajaksi ja tulokkaaksi.
Naisten Korisliigan maaliskuun pelaajaksi valittu Lamunu viimeisteli Kouvottarien paidassa 37 ottelussa huikeat tehot 17,2/14,2/1,7/1,4r/1,0t, tehokkuus 26,4. Tuplatuplia sentteri kirjautti peräti 28 joista seitsemän kevään pudotuspeleissä. Tällä lukemalla (28) Lamunu oli koko liigan ykkönen. Ykkönen hän oli myös hyökkäyslevypalloissa (5,4).
– Tuntuu upealta palata kesän jälkeen Kouvolaan ja päästä edustamaan Kouvottaria toistamiseen. Nautin suuresti viime kaudesta ja olen innoissani jo tulevasta vuodesta. Ihmiset Kouvolassa ovat oikein ystävällisiä ja he ottivat minut upeasti vastaan viime kaudella. Kuten sanoin, olen iloinen paluustani ja toivottavasti yhdessä fanien kanssa saavutamme paljon ensi kauden aikana, Lamunu sanoi Kouvottarien tiedotteessa.
– Henkilökohtaisesti tavoitteeni on kehittää pelaamistani seuraavalle tasolle kesän ja tulevan kauden aikana voidakseni pelata monipuolisemmin ja auttaakseni joukkuettamme paremmin. Joukkueena odotan, että pystymme pelaamaan jopa parempaa koripalloa kuin viime kaudella ja mennä pidemmälle kuin viime keväänä.
– Hieno pelaaja ja hieno ihminen tulee takaisin. Claire tulee olemaan tärkeä pelaaja joukkueelle myös ensi kaudella. Naisten joukkueen taustaryhmä teki hienoa työtä tämän sopimuksen eteen, siitä kiitos heille, päävalmentaja Mika Hartonen kommentoi tuoretta jatkosopimusta.
Kouvottarilla on kauden 2019-20 kattavat pelaajasopimukset Lamunun, Kaisa Lindin, Roosa Frimodigin, Maria Koskisen ja Henriikka Vähäuskin kanssa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan