Michelsen ja Maxhuni pisteille NCAA:ssa
Kuva: Getty Images
Jouluviikonlopun aikana pelattiin Yhdysvaltojen miesten yliopistosarjaa NCAA:ta, jossa suomalaiskaartista Oskar Michelsen ja Edon Maxhuni olivat vauhdissa yltäen kaksinumeroisille pistelukemille.
Michelsen ja Davidson hävisivät viikonlopun aikana Havaijin yliopistolle 71-79 (32-40). Michelsen pelasi neljän virheen rasittamana 17 minuuttia, joiden aikana hän säkitti kolme pistettä, haki kolme levypalloa ja torjui kerran.
Maanantain ja tiistain välisenä yönä Michelsen palasi pienen tauon jälkeen aloitusviisikkoon, kun Davidson pieksi Akronin 78-91 (34-39). Michelsen upotti 11 pistettä, haki kaksi levypalloa ja riisti kerran 21 minuutissa ennen virhetilinsä täyttymistä.
Maxhuni jatkoi aloitusviisikossa, kun Long Beach State hävisi juuri ennen jouluaattoa Colorado Statelle Prentiss Nixonin viimeisten sekuntien haamukolmosella 66-68 (31-34). Maxhuni rehki parketilla peräti 32 minuuttia säkittäen 12 pistettä, kahmien viisi levypalloa ja jakaen yhden syötön.
Fiifi Aidoo ja Grand Canyon hävisivät Louisvillelle 56-74 (25-31). Aidoo toi energiaa vaihtopenkiltä 11 minuutin verran tuottaen kaksi pistettä, yhden levypallon ja yhden riiston.
Lasse Gummeruksen Marist kärsi tappion Brownille 69-90 (31-46). Gummerus sai aloitusviisikossa peliaikaa 17 minuuttia, joiden aikana hän heitti kaksi pistettä ja repi viisi levypalloa.
Hannes Pöllä ja Oklahoma voittivat Northwesternin 78-104 (38-68). Pöllä haki yhden levypallon ja torjui kerran yhdeksässä minuutissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Susijengi edelleen maailmanrankingin 17. sijalla
- Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman
- IL: Susijengin tähti siirtohuhujen keskellä – Euroliigan huippuseura kintereillä
- Awak Kuier vahvassa vireessä Euroliigassa
- Lauri Markkanen jatkaa katsomon puolella
- Tuomas Iisalon NBA-seuralle iso voitto – joukkueella silti synkkä tilanne
- Susijengi ja Ranska lohko G:n kärjessä
- Sasu Salinilta suorat sanat Olivier Nkamhouan huimasta esityksestä
- Susijengin sankarilta vuolaat kehut kotiyleisölle: ”Maailman parhaat fanit!”
- IL: Susijengin tähti siirtohuhujen keskellä – Euroliigan huippuseura kintereillä
- Susijengin sankarilta vuolaat kehut kotiyleisölle: ”Maailman parhaat fanit!”
- Susijengi ja Ranska lohko G:n kärjessä
- Susijengi tositoimissa! Näin näet Belgia-Suomi-ottelun ilmaiseksi
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Lähde: Lauri Markkanen magneettikuvauksiin
- Sasu Salinilta suorat sanat Olivier Nkamhouan huimasta esityksestä
- Awak Kuier vahvassa vireessä Euroliigassa
- Lauri Markkanen jatkaa katsomon puolella
- Nämä pelaajat ovat Susijengiltä tulessa Belgiaa vastaan