Mäkelänrinteen lukion tytöt ja pojat aloittavat koululaisten MM-kisat Kreetalla
Kuva: Juha Tamminen
Kreetan Heraklionissa lauantaina käynnistyvissä koululaisten MM-kisoissa Suomea edustavat koripallossa Mäkelänrinteen lukion tyttöjen sekä poikien joukkue.
Tytöt pelaavat samassa kolmen joukkueen lohkossa Libanonin ja Irlannin kanssa. Poikien neljän joukkueen lohkon muut joukkueet ovat Belgia, Tanska ja Luxemburg. Tyttöjen valmennuksesta vastaavat Pekka Salminen ja poikien Janne Hänninen.
Joukkueiden pelaajat ovat 01-syntyneitä tai nuorempia. Sekä tyttöjen että poikien joukkueen pelaajat koostuvat eri pk-seudun seurajoukkueiden pelaajista. Tyttöjen joukkueen runko koostuu Salmisen mukaan pitkälti samoista pelaajista kuin 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue.
– Meillä on mielenkiintoinen joukkue tyttöjen puolella. Vastustajista on ennakkoon vaikea sanoa mitään. Vuosien varrella vastaan on tullut monenlaista vastustajaa. On ollut sekä perinteisiä koulujoukkueita että eurooppalaisia huippuakatemioita. On hienoa viedä suomalaista koripallon huippuosaamista jälleen maailmalle, Salminen avaa.
– Kansainvälisten otteluiden merkitystä ei voi koskaan aliarvioida, joten pelit ovat todella tärkeitä, kun pääsemme pelaamaan erilaisia vastustajia ja koripallokulttuureita vastaan, kertoo poikien valmentaja Janne Hänninen.
Koululaisten MM-kisat päättyvät pitkäperjantaina 19.4.
Suomen joukkueet löydät täältä.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikael Jantunen ei valita kovasta tahdista – ”Loppujen lopuksi kaikki on aika hyvin”
- Lauri Markkasen kausi vaikuttaa olevan paketissa
- Lauri Markkanen edelleen sivussa – Utah Jazzille kylmää kyytiä
- Edon Maxhuni liekeissä Gravelines-Dunkerquen riveissä
- Sopimukseton Miikka Muurinen lähti Suomesta – tässä syy
- Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State mukaan NCAA:n lopputurnaukseen
- Federiko Federikon Texas A&M mukana NCAA:n lopputurnauksessa
- Lauri Markkanen ja moni muu taas sivussa Utah Jazzin kokoonpanosta
- Utah Jazzilla tutun ankeaa NBA:ssa
- Susijengi vetää hurjasti yleisöä