Lauri Markkaselta odotettu ilmoitus
										Kuva: Getty Images
					
		
		Suomi-koripallon suurlupaus Lauri Markkanen, 19, on hiljentänyt ympärillään velloneen huhumyllyn ilmoittautumalla ehdolle NBA:n kesän 2017 varaustilaisuuteen. Markkanen tiedotti päätöksestään torstai-iltana Suomen aikaa Tucsonissa. NBA Draft järjestetään 22. kesäkuuta Yhdysvalloissa. 
 
213-senttinen jyväskyläläisen HoNsUn kasvatti, Markkanen, johti tulokaskaudellaan Arizonan Pac-12-konferenssin mestaruuteen ja NCAA:n 16 parhaan joukkoon ja lähtee kohti draftia suomalaisittain ennennäkemättömän vahvoista asetelmista.
 
Markkasen päätös asettua ehdolla NBA:n varaustilaisuuteen kypsyi nopeasti kauden päätyttyä 71-73-lopputurnaustappioon Xavieria vastaan.
 
– Kausi loppui odotettua aiemmin ja joukkue oli ymmärrettävästi alamaissa. Nukuimme yön yli, lensimme takaisin Tucsoniin ja kotiin päästyäni mietin hetken valintaani, Markkanen kertoo.
 
– Päätin tarttua mahdollisuuteen ymmärrettyäni, että minulla on mahdollisuus lähteä ja elämänmittainen unelma on aivan nurkan takana. Tartuin puhelimeen, kerroin perheelleni ilouutiset ja kaikki olivat tukenani päätöksessä.
 
Kesän 2017 NBA:n varaustilaisuus järjestetään vajaan kolmen kuukauden päästä torstaina, 22. kesäkuuta toistaiseksi julkistamattomassa paikassa.
 
NBA-joukkueiden ja pelaajien valmistautuminen varaustilaisuuteen alkaa virallisesti 9.-14.5. Chicagossa järjestettävällä NBA Draft Combine -leirillä. Suuren päätöksensäkin jälkeen Markkanen pysyy vielä tiiviisti koulun penkillä.
 
– Hoidetaan ensiksi kouluvuosi loppuun tyylillä täällä Tucsonissa. Katsotaan aikataulua sitten, Markkanen hymyilee.
 
– En vielä osaa sanoa varaustilaisuutta koskevista odotuksista sen enempää, mutta minne ikinä päädynkin, olen valmis tekemään kaikkeni joukkueeni eteen.
 
NBA:han on aiemmin varattu kaikkiaan kuusi suomalaispelaajaa: Erik Murphy (2012), Petteri Koponen (2007), Hanno Möttölä (2000), Timo Saarelainen (1985), Kalevi Sarkalahti (1973) ja Kari Liimo (1969).
Lähde: Basket.fi
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
 - Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
 - Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä
 - Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu leireille Kisakallioon
 - Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio
 - Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals porskuttaa Bundesliigassa
 - Lauri Markkanen uuteen ennätykseensä NBA:ssa
 - Awak Kuierin Galatasaray jatkaa tappioitta
 - Antti Zittingistä Koripalloliiton kunniapuheenjohtaja
 - Lauri Markkasen huippupeli ei auttanut Utah Jazzia pisteisiin