Lasten liikunnallisuutta edistävä kampanja käynnistyy pian – kevään kiertueella 19 katukoristapahtumaa
Kuva: Getty Images
Pirkka Street Basket 2019 on osa Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän päivittäistavaratoimialan Pikkusudet-yhteistyötä, jonka tavoitteena on edistää lasten liikunnallisuutta. Kevään 2019 kiertueella järjestetään 19 katukoristapahtumaa yhdessä paikallisten seurojen ja K-kauppiaiden kanssa.
Aurinko paistaa ja viimeisetkin lumet sulavat pikkuhiljaa, mikä tarkoittaa katukoriskauden käynnistymistä. Tuhannet alakoululaiset ympäri Suomen pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen parissa, kun Pirkka Street Basket -kiertue käynnistyy.
Pirkka Street Basket -tapahtumissa pelataan 3 vs. 3 -pelejä yhteen koriin etukäteen ilmoitetuilla joukkueilla. Tarkoituksena on järjestää vuoden hauskin koulupäivä, jossa pelataan korista – muttei liian tosissaan. Tehtyjä koreja tuuletetaan, pelien välissä tanssitaan musiikin tahdissa ja kavereita kannustetaan kentän laidalla.
Pirkka Street Basket -kiertuerekka pysähtyy toukokuun aikana 19 pelipaikalla ympäri Suomen. Ennätyksiä tullaan rikkomaan jälleen ainakin sen osalta, että kiertuerekka kipuaa ensimmäistä kertaa napapiirin pohjoispuolelle, kun vuoden hauskinta koulupäivää vietetään Kemijärvellä.
Tapahtumat järjestetään yhteistyössä paikallisten seurojen ja K-kauppiaiden kanssa. Mukana on paljon aikaisemmilta vuosilta tuttuja järjestäjäseuroja sekä lisäksi uusina Laukaan Urheilijat, Tampereen Pyrintö sekä Kemijärven Urheilijat ja Sallan Palloseura.
Pirkka Street Basket -kiertueen pelipaikat löydät täältä.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan
- Susijengi taipui Ruotsille – heitto ei pudonnut ollenkaan
- Susijengi kohtaa MM-karsinnoissa Ruotsin – tv-lähetykset ja kokoonpanot
- Haastattelu: Miro Little kertoi, millainen Susijengi nähdään kentällä tällä viikolla
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Jälleen uusi katsojaennätys – Täysi Hartwall Arena ulvoi Susijengin voittoon
- Miikka Muurinen paljasti: jättimäinen tavoite!
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- 18-vuotiaat pojat säilyivät A-divisioonassa
- Alle 16-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille 30 poikapelaajaa
- Camilla Grönbergin kausi ohi – edessä leikkaus, toipuminen kestää jopa vuoden