Lassi Tuovi ruoti Suomen plussat ja miinukset
Susijengi voitti perjantaina komeasti Latvian Espoo Metro Areenassa koriluvuin 80-73 (39-37).
Poikkeuksellisen nuorella kokoonpanolla pelanneen Susijengin kokoonpanoon kuului peräti neljä tulokasta (Matias Ojala, Ville Tahvanainen, Ricky Waxlax, Henri Kantonen) ja kolme alle viisi miesten maaottelua pelannutta (Topias Palmi, Fiifi Aidoo, Mikael Jantunen).
Ojala (4/1) kunnostautui rouhijana, Aidoo (7/1) ajoi muutamaan kertaan urheilullisesti korille ja väläytteli taitojaan puolustuspään terrierinä sekä Palmi (7/5) pääsi esittelemään hyökkäyspään taitojaan.
– Yleensä meillä on ollut vaikeaa kamppailutilanteet fyysisempää Latviaa vastaan. Tänään kamppailimme heti alusta lähtien ja olimme terävästi pelissä kiinni. Kyllä se osoittaa, että emme tulleet tähän peliin pelkästään tämä viikko alla, vaan on ollut haastajamaajoukkuetta ja muita tapahtumia, jotka kantoivat siihen, että olemme valmiimpia pelaamaan kovia otteluita, Suomen apuvalmentaja Lassi Tuovi kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Susijengi oli ottelun päällä ensimmäisestä puoliajasta lähtien. Pieni notkahdus kolmannella neljänneksellä oli kostautua, mutta joukkuepuolustus piti huolen, että lopussa taisteltiin voitosta.
– Ensimmäisellä puoliajalla olimme ruorissa, kun saimme levypallot ja pääsimme juoksemaan. Ilman sitä meillä ei ole mahdollisuuksia saada peliä haltuun, Tuovi painottaa.
Susijengi vei levypallot 48-44 ja onnistui pakottamaan Latvian 15 menetykseen, kun taas suomalaiset pitivät pallosta mainiosti huolta sortuen vain viiteen menetykseen.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Emil Skyttä juhli NCAA:ssa konferenssimestaruutta
- Susijengi kohtaa heinäkuun MM-karsintaottelussa Unkarin Veikkaus Arenalla
- Suomalaiskolmikko herkutteli NCAA:ssa
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Susijengi edelleen maailmanrankingin 17. sijalla
- Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman
- IL: Susijengin tähti siirtohuhujen keskellä – Euroliigan huippuseura kintereillä
- Awak Kuier vahvassa vireessä Euroliigassa
- Lauri Markkanen jatkaa katsomon puolella
- Tuomas Iisalon NBA-seuralle iso voitto – joukkueella silti synkkä tilanne
- IL: Susijengin tähti siirtohuhujen keskellä – Euroliigan huippuseura kintereillä
- Loukkaantuneen Lauri Markkasen tilanteesta tihkui uutta tietoa
- Susijengin sankarilta vuolaat kehut kotiyleisölle: ”Maailman parhaat fanit!”
- Susijengi ja Ranska lohko G:n kärjessä
- Awak Kuier vahvassa vireessä Euroliigassa
- Susijengi kohtaa heinäkuun MM-karsintaottelussa Unkarin Veikkaus Arenalla
- Sasu Salinilta suorat sanat Olivier Nkamhouan huimasta esityksestä
- Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman
- Susijengi tositoimissa! Näin näet Belgia-Suomi-ottelun ilmaiseksi
- Lauri Markkanen jatkaa katsomon puolella