Erik Murphy hurjana EuroCupissa – 23 pistettä alle 25 minuutissa!
Erik Murphy oli jälleen Frankfurtin ykkösnimi, kun hän pamautti 23 pistettä vajaassa 25 minuutissa, kun Frankfurt Skyliners voitti EuroCupin ottelussa Rytas Vilnan.
Murphy oli täysin pitelemätön, kun hän upotti kentän korkeimman pistemäärän ja oli ottelun ykkösrohmu myös levypalloissa napaten käsiinsä yhdeksän irtopalloa Frankfurtin voittaessa Rytaksen vieraissa 70-61 (35-34).
– Rytas on erittäin hyvä joukkue ja tiesimme edessä olevan kova paikka pelata. He tekevät joitain asioita erittäin hyvin ja yritimme minimoida niitä. Mielestäni teimme hyvää työtä puolustuksellisesti ja olimme vahvoja ottelun ratkaisuhetkillä sekä tarpeeksi onnekkaita ottelun lopussa, jotta saimme napattua ottelusta voiton, Murphy iloitsi ottelun jälkeen.
Shawn Huff uurasti kentällä yli 27 minuuttia ja tilastokirjoihin merkittiin kaksi pistettä, viisi levypalloa ja kaksi syöttöä. Voitto oli Frankfurtille toinen EuroCupissa.
Frankfurt sai hiljattain lisää suomalaisedustusta, kun päävalmentaja Gordon Herbertin poika Daniel liittyi mukaan joukkueen valmennusryhmään.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikael Jantunen ei valita kovasta tahdista – ”Loppujen lopuksi kaikki on aika hyvin”
- Lauri Markkasen kausi vaikuttaa olevan paketissa
- Lauri Markkanen edelleen sivussa – Utah Jazzille kylmää kyytiä
- Edon Maxhuni liekeissä Gravelines-Dunkerquen riveissä
- Sopimukseton Miikka Muurinen lähti Suomesta – tässä syy
- Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State mukaan NCAA:n lopputurnaukseen
- Federiko Federikon Texas A&M mukana NCAA:n lopputurnauksessa
- Lauri Markkanen ja moni muu taas sivussa Utah Jazzin kokoonpanosta
- Utah Jazzilla tutun ankeaa NBA:ssa
- Susijengi vetää hurjasti yleisöä