Susijengin Roope Ahonen jatkaa uraansa Espanjassa

Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla viime kaudella debytoinut Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 28, jatkaa samoissa maisemissa myös tulevalla seurajoukkuekaudella. 187-senttisen, kahdesti EM-kisaparketeilla Susijengissä esiintyneen Ahosen uusi työnantaja on kunnianhimoisella suunnitelmalla uuteen kauteen lähtevä Oviedo CB.
Oviedo CB sijoittui keväällä LEB Oron runkosarjan kuudenneksi ja lähtee tulevaan seurajoukkuekauteen tähtäimessään nousu maanosan kovimpaan kansalliseen koripallosarjaan, Espanjan ACB-liigaan.
Ahosella on tuoreessa sopimuksesta optio myös kaudesta 2019-20, mikäli Oviedo yltää sarjanousutavoitteeseensa keväällä 2019.
– Oviedo lähti jo viime kauteen isoin tavoittein ja satsaa entistä enemmän tulevaan kauteen. Pyrkimys sarjanousuun oli minulle iso juttu ja erityisen suuri rooli oli siinä, että päävalmentaja todella halusi minut sinne ja tarjosi isoa roolia ensi kaudelle, Ahonen kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Oviedoa valmentaa Javí Rodriguez, joka edusti omalla pelaajaurallaan ACB-liigassa (1997-2013) Tau Cerámicaa, Gijónia, Breogánia, Fuenlabradaa, Manresaa ja Bilbaota sekä edusti Espanjaa myös maajoukkuetasolla.
– Javí on itse vanha takamies ja pelannut monta vuotta Espanjan liigaa, mikä auttaa minua kehittymään, Ahonen jatkaa.
– Olin viime kaudella positiivisesti yllättynyt LEB Oron tasosta ja nyt sain mahdollisuuden päästä pelaamaan yhdessä kärkijoukkueista, mikä on askel eteenpäin. Liigassa pelataan fiksua, taitavaa ja nopeaa koripalloa, mikä sopii minulle hyvin.
Ahonen edusti kasvattajaseuraansa Salon Vilpasta miesten divarissa kausina 2006-07 ja debytoi Korisliigassa ToPon paidassa syksyllä 2007, vasta 17 vuotta täyttäneenä. Ahonen edusti ToPoa puolentoista kauden ajan, kunnes palasi Saloon ja oli avainroolissa nostamassa Vilpasta takaisin Korisliigaan keväällä 2009.
Ahonen kehittyi tasaisesti Vilppaassa vuosina 2009-12. Toistaiseksi viimeisellä kaudellaan Salossa (2011-12) Ahonen urakoi 13,0 pistettä, 3,1 syöttöä ja 2,3 levypalloa ottelua kohden ja johdatti kasvattajaseuransa edustusjoukkueen Korisliigan puolivälieriin.
Vuosiksi 2012-14 Ahonen siirtyi Ruotsiin, missä hän edusti Solna Vikingsiä ja Borås Basketia. Boråsissa Ahonen kirjautti 13,6 pistettä ja 4,3 syöttöä ottelua kohden. Kaudeksi 2014-15 Ahonen palasi Suomeen ja Loimaa Bisonsiin, joka päätyi Korisliigan hopealle sekä edusti Suomea VTB-liigassa.
Bisonsista Ahosen matka vei Kreikkaan, missä hän edusti Kolossos Rodouta 2015-17. Kolossos eteni kummallakin kaudella Kreikan liigan pudotuspeleihin. Jälkimmäisellä Kreikan kaudellaan Ahonen merkitsi 7,3 pistettä ja 2,1 syöttöä ottelua kohden.
Kaudella 2017-18 Ahonen teki ensiesiintymisensä Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla (LEB Oro) Ourensen joukkueessa. Ahonen kirjautti Ourenselle 10,1 pistettä, 2,1 syöttöä ja 2,0 levypalloa per peli.
Ahonen pelasi juniorimaajoukkueurallaan 96 ottelua ja heitti niissä 1120 pistettä. Kesällä 2007 Ahonen edusti Suomea 20-vuotiaiden miesten B-divisioonan EM-kisoissa vasta 20-vuotiaana.
Susijengi-debyyttinsä Ahonen teki kesällä 2012 ja saman kesän EM-karsinnoissa hän oli neljänneksi tarkin kolmen pisteen heittäjä (53,3%). Tähänastisella Susijengi-urallaan Ahonen on pelannut 55 ottelua 2,7 pisteen keskiarvolla ja edustanut Suomea vuosien 2013 ja 2015 EM-lopputurnauksissa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Daniel Dolenc lähtee mestaruusjahtiin Bosniassa
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Lassi Tuovi perää Susijengiltä rohkeutta
- Lauri Markkanen kehuu Nikola Jokicia ylistävin sanoin