Susijengin heittäjä-ässä siirtyy Islannin pääsarjaan
Kuva: Getty Images
Korisliigan pelätyimpiin heittäjiin jo vuosikaudet lukeutunut ja Susijengin MM-karsintajoukkueeseen kuuluva Äänekosken Huiman kasvatti Antti Kanervo, 29, siirtyy Islannin pääsarjaan Stjarnanin riveihin. Kanervon vie Islantiin sääntömuutokset paikallisen liigan ulkomaalaiskiintiössä sekä Stjarnanin pyrkimys tavoitella Islannin mestaruutta.
Kanervo teki päätöstään pelikauden 2018-19 joukkueestaan niin Korisliigan kuin kolmen eri eurooppalaisen sarjankin kesken. Stjarnan ei ollut Kanervon alkuperäisissä kaavailuissa korkealla, mutta seuran ammattimaisuus ja sitkeys palkittiin lopussa.
– Olin kaksi kertaa hylätä sopimuksen, mutta Stjarnan palasi neuvottelupöytään aina uudelleen ja teki selväksi, että he nimenomaan tahtovat minut joukkueeseensa, Kanervo kertoo Koripalloliiton sivuilla.
– Lopulta intuitioni kertoi, että Stjarnan on minulle paras vaihtoehto tässä vaiheessa uraani. He eivät painostaneet mitenkään, vaan tekivät rekrytoinnin täysin oikeaoppisesti.
Islannin liigaa on tällä vuosikymmenellä dominoinut viisi perättäistä mestaruutta hakenut reykjavikilainen KR, mutta liiga on muuttanut ulkomaalaissääntöjään vapauttamalla Bosman A -pelaajat. Tiedossa onkin kovatasoisin Islannin liiga koskaan.
– Valmentajan kanssa käymissäni keskusteluissa on tullut selväksi, että isoa vastuuta on luvassa ja että joukkue hakee menestystä pitkällä aikajänteellä. Islannin maajoukkuesentteri Hlynur Baeringsson on Stjarnanin keulakuva ja maajoukkueen kakkospointti Aegir Steinarsson on siirtynyt Espanjasta Stjarnaniin, joten mestaruus on täysin realistinen tavoite, Kanervo kuvailee.
Kanervon nimi kohosi kotimaiselle koripallokartalle ensimmäisen kerran nuorisomaajoukkueessa, missä hän edusti 1989 syntyneitä poikia. Kanervo pelasi nuorisomaajoukkueurallaan huimat 87 ottelua ja heitti niissä 12,9 pistettä ottelua kohden.
Pelikaudella 2007-08 Kanervo edusti BC Jyväskylää miesten divarissa huimalla 21,1 pisteen keskiarvolla. Yhden ottelun ennätyksekseen Kanervo upotti käsittämättömät 64 pistettä kauden päätösottelussa helsinkiläistä Visa Basketia vastaan. Kanervo palkittiin kauden päätteeksi miesten divarin vuoden pelaajana.
Korisliiga-debyyttinsä Kanervo teki Kouvoissa vuosina 2008-10. Keväällä 2009 Kanervo palkittiin Korisliigan palkintogaalassa vuoden tulokkaana. Mukaan tarttui myös Kouvojen kevään 2010 SM-pronssi.
Kouvolasta Kanervon tie vei Joensuuhun, missä hän edusti europeleissäkin kunnostautunutta Kataja Basketia neljän kauden ajan (2010-14). Joensuussa Kanervon palkintokaappiin lisättiin kaksi Suomen cupin mestaruutta, kolme SM-hopeaa ja yksi SM-pronssi. Kaudella 2012-13 Kanervo eteni Kataja Basketin kanssa EuroChallengen puolivälieriin asti.
Vuosina 2014-16 Kanervo edusti Kauhajoella Karhu Basketia, missä hän pelasi tilastojen valossa parhaat pääsarjakautensa. Kahden Kauhajoen kauden aikana Kanervo urakoi Korisliigassa 13,5 pistettä, 2,6 levypalloa ja 2,0 syöttöä ottelua kohden ja upotti kolmosensa 39,8% tarkkuudella.
Kaudella 2016-17 Kanervo edusti yhdessä Matti Nuutisen kanssa Ranskan kakkosliigassa Roannea 9,2 pisteen, 1,3 levypallon ja 1,4 syötön keskiarvoilla. Kausi toi mukanaan Ranskan kakkosliigan cup-mestaruuden. Viime kaudella Kanervo saavutti Helsinki Seagullsin kanssa SM-pronssia 12,6 pisteen, 2,7 levypallon ja 2,1 syötön keskiarvoin.
Kanervo debytoi Susijengissä kesällä 2010 ja on tähän mennessä pelannut 20 ottelua 3,7 pisteen keskiarvolla. Yhden miesten maaottelun piste-ennätyksensä, 18, Kanervo upotti viime marraskuussa, kun Susijengi päihitti MM-karsinnoissa Bulgarian.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo hopealle
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Awak Kuierin Dallas Wings päihitti hallitsevan mestarin
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Jamar Wilson ottaa ohjat 3×3-koripallon kehittämisestä
- Alexander Madsen takaisin Latviaan
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Susijengi tositoimissa! Näin näet Belgia-Suomi-ottelun ilmaiseksi
- Daniel Dolenc jatkaa uraansa Romaniassa
- Entinen huippupeluri Koripalloliiton palvelukseen
- Erika Mace siirtyy ensi kaudella yliopistokentille
- Haastajamaajoukkue voitokas Latviassa