Suomen 16-vuotiaille pojille avaustappio Olympiafestivaaleilla

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue hävisi ensimmäisen pelinsä Euroopan Nuorten Olympiafestivaaleilla, kun Italia oli suomalaisia vahvempi loppulukemin 77-73 (33-36). Jo eilen alkulohkonsa kärkisijan varmistanut Suomi kohtaa huomenna perjantaina EYOF-kisojen välierissä Liettuan.
Ensimmäisen puoliajan Sudenpennut pysyi kärryillä, mutta Italia repi eroa viemällä kolmannen neljänneksen 27-13. Sinnikäs Suomi kiri pahimmillaan 15 pisteen eron tasoihin 72-72, kun peliaikaa oli jäljellä enää vajaat kaksi minuuttia, mutta Italia nappasi kolmosen myötä johtoaseman takaisin itselleen. Vaikka Suomella oli mahdollisuudet vetää ero vielä tasoihin jatkoajalle, niin vapaaheitot kolisivat raudoissa ja Italia pääsi juhlimaan 77-73-voittoa.
– Italia pelasi heidän omalla osaamisalueellaan ja me emme löytäneet joukkueena koko pelin kestävää puolustuspelaamisen tasoa. Kaikki kunnia Italialle. He pelasivat hyvin ja ansaitsivat voiton, Suomen päävalmentaja Antti Koskelainen kommentoi Koripalloliiton sivuilla.
Suomelta kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät Mustapha Amzil (11/9), Santeri Makkonen (11/4) ja Perttu Blomgren (11/6/3 syöttöä/3 riistoa).
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin
- Roosa Lehtoranta taistelee Saksan mestaruudesta
- Linda-Lotta Lehtoranta pätkäsopimuksella Peli-Karhuihin
- Arttu Tammi valmentajaksi Saksaan
- EM-kotikisojen 2025 pelipäivät selvillä
- EM-kotikisojen liput nyt myynnissä
- Kotikisoihin valmistautuva Suomen 18-vuotiaiden maajoukkue kerääntyy pian Kisakallioon
- Lauri Markkasen Chicago Bullsilta mielenkiintoinen varaus
- MuKi voitti jälleen 19-vuotiaiden poikien SM-kultaa
- Näin Susiladies ja Susijengi pelaavat EM-karsintoja
- Nuorten maajoukkuevalmentajat nimetty vuodelle 2024
- Sasu Salin nousi Teneriffan sankariksi historiallisessa pelissä