Susijengin huippulupaus Miikka Muurinen jatkaa uraansa Yhdysvaltain yliopistosarjassa. Hän vahvisti maanantaina Instagram-tilillään siirtyvänsä ensi kaudeksi Arkansasin yliopistoon.

Muurisen mukaan päätös ei syntynyt nopeasti, vaan taustalla oli pitkä tutustumisprosessi ja tiivis yhteydenpito yliopiston kanssa.

– Kävin Arkansasissa vierailulla puolitoista vuotta sitten. Sen jälkeen he ovat laittaneet melkein viikoittain viestiä ja kyselleet kuulumisia. Arkansas on aidosti näyttänyt, että he haluavat minut sinne, Muurinen kertoo Yle Urheilulle maanantaina.

Valintaan vaikuttivat erityisesti valmennuksen taso sekä joukkueen valmiiksi vahva kokoonpano.

– Siellä on tosi kokeneet valmentajat ja hyvä joukkue valmiiksi kasassa.

Arkansasin yliopisto sijaitsee Fayettevillessä, noin 100 000 asukkaan kaupungissa. Muurinen liittyy Razorbacks-joukkueeseen, jota valmentaa kokenut 67-vuotias John Calipari.

Calipari on tunnettu nuorten pelaajien kehittämisestä ja useiden NBA-tähtien kasvattajana. Hän siirtyi Arkansasin päävalmentajaksi kaksi vuotta sitten. Ennen sitä hän johti Kentucky Wildcatsia 15 vuoden ajan, josta useat pelaajat ovat ponnistaneet NBA:han.

LUE MYÖS: