Suomalaislupaus valitsi yliopistonsa
Kuva: Getty Images
Suomen laiturilupauksiin kuuluva Elina Arike, 20, on valinnut yliopistokseen Yhdysvaltojen yliopistosarjassa NCAA:ssa University of Texas at El Pason.
Hyvinkään Pontevan kasvatti on pelannut viimeiset neljä kautta Naisten Korisliigaa HBA-Märskyssä, jossa päättyneellä kaudella hän keräsi keskiarvoikseen 7,6 pistettä, 5,2 levypalloa ja 1,6 syöttöä.
Lukiouran jälkeen hän on päättänyt lähteä tavoittelemaan ammattilaisuraa yliopistoreitin kautta. Ariken perässä oli moni yliopisto, muutama suurempikin, mutta UTEP:n vilpittömyys vakuutti hänet lähtemään Meksikon rajan tuntumassa sijaitsevaan El Pasoon ensi syksyksi.
– He olivat avoimia ja rehellisiä. Kertoivat, miten asiat ovat ja mitkä ovat mahdollisuudet, jos teen asiat niin hyvin, kun pystyn tekemään. Tiedän, että siellä on mahdollisuus saada jo ensimmäisenä vuonna peliaikaa ja rooli, Arike kertoo Koripalloliiton verkkosivuilla.
– Onhan tämä jonkin tason unelmien täyttymys. Yläasteesta asti tavoite on ollut päästä jenkkeihin yliopistoon, vaikkei se ole ikinä ollut välttämättömyys. Jos tämä ei olisi auennut, niin olisi muitakin reittejä ammattilaisuraan, mutta tämä valinta tuntui hyvältä.
UTEP Miners on historiansa aikana voittanut Conference USA:n kerran (2008) sekä yltänyt NCAA:n lopputurnaukseen kahdesti (2008, 2012). Joukkueen runko on nuori, mutta tulevaisuus näyttää valoisalta.
– Uskon, että voimme olla konferenssin kärkijoukkueita tulevina vuosina, kunhan saamme kerättyä kokemusta yhdessä
Arike on Suomen nuorisomaajoukkueiden pitkäaikainen luottopeluri, jolle on kertynyt huimat 88 ottelua Sudenpentujen paidassa. Kesällä 2019 Arike oli nostamassa Suomen alle 20-vuotiaiden naisten maajoukkuetta A-divisioonaan.
Susiladies-debyyttinsä 183-senttinen Arike teki jo vuoden 2017 EM-karsinnoissa Sloveniaa vastaan. Sittemmin hänelle on kertynyt yhteensä neljä edustusta naisten maajoukkueessa sekä yksi haastajamaajoukkueessa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa