Lauri Markkanen heitti 13 pistettä Chicago Bullsin tappiossa
Kuva: Getty Images
Koripalloliiga NBA:ssa Chicago Bulls hävisi vieraskentällä Portland Trail Blazersille 103-107. Bullsin suomalaispelaaja Lauri Markkanen säkitti ottelussa 13 pistettä ja repi kahdeksan levypalloa.
Portland keräsi johtoasemansa toisella neljänneksellä, mutta kalkkiviivoilla Bulls pääsi vielä hätyyttelemään. Viimeisellä minuutilla Markkasen vapaaheitot ja Zach LaVinen kolmonen toivat vieraat vielä kahden pisteen päähän 103-105, mutta Trail Blazersin Hassan Whitesiden hyökkäyslevypallo ja kori vei kotijoukkueen kahden pallonhallinnan päähän.
Kokonaisuudessaan Bulls heitti ottelussa pelitilanneheittonsa kehnosti 36/94 (38,3%), jossa isona tekijänä oli Trail Blazersin Hassan Whitesiden (8/15/10 torjuntaa) blokkiuhka. Portlandin muut onnistujat olivat Damian Lillard (28/2/6 syöttöä), Carmelo Anthony (23/11) ja CJ McCollum (20/7).
Markkanen pelasi ottelussa reilut 32 minuuttia, joiden aikana hän keräsi myös kolme syöttöä. Jokainen Markkasen pisteistä syntyi toisella puoliajalla. Bullsin parhaimmistoon kuuluivat Markkasen ohessa LaVine (28/6/5 syöttöä), Wendell Carter Jr. (16/9) ja Coby White (13/4).
Bullsille tappio oli kolmen ottelun mittaisen vieraskiertueen toinen. Joukkueen ottelut jatkuvat maanantain ja tiistain välisenä yönä Sacramento Kingsiä vastaan.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lauri Markkanen ja Utah Jazz iskussa NBA-avauksessa
- Sasu Salin tarkkana vapaaheittoviivalla
- Olivier Nkamhoua aloittanut kauden Italian Serie A1:sa upeasti
- Susiladiesin Ruotsi-ottelun lipunmyynti käynnissä
- Mikael Jantusen kolmoset purivat Euroliigassa
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- 18-vuotiaiden poikien maajoukkue leirille Kisakallioon
- Alle 18-vuotiaiden poikien maajoukkueleirille kutsuttu 20 pelaajaa
- Anniina Äijäsellä uudet haasteet Saksassa
- Anton Odabasi päättää uransa – vain 23-vuotiaana
- Antti Kanervolle jatko Seagullsissa
- Awak Kuierilta huippuottelu
- Chicago Bulls hävisi Pelicansille
- Chicago Bullsin harjoituksissa tappelu – Lauri Markkasen pelikaveri sairaalahoitoon
- Chicagon tähtipeluri innostui Markkasen esityksestä
- Daniel Jansson SuomiKorikselle: ”Lauri on Suomelle loistava lippulaiva”