Kansainvälisen koripalloliiton hallitukseen ensimmäistä kertaa suomalaisedustaja

Suomen koripalloliiton puheenjohtajana 2013-19 toiminut Antti Zitting on valittu ensimmäisenä suomalaisena kautta aikain Kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n hallitukseen.
63-vuotiaan Zittingin valinta tehtiin Kiinan MM-kisojen yhteydessä järjestetyssä FIBA:n maailmankongressissa. Aiemmin Zitting on aiemmin toiminut FIBA:n alueellisessa Euroopan hallituksessa, jossa hän jatkaa kutsuttuna ylimääräisenä jäsenenä jatkossakin.
FIBA:n uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi nimettiin malilainen Hamane Niang. Hän seuraa tehtävässä argentiinalaista Horacio Muratorea. Zittingin ohella Euroopasta Niangin vetämään hallitukseen tulivat valituiksi nelivuotiskaudeksi 2019-23 Carmen Tocala Romaniasta, Jean-Pierre Siutat Ranskasta, Asterios Zois Kreikasta sekä saksalainen taloudenhoitaja Ingo Weiss.
– Antin valinta on paitsi iso sulka hänen omaan hattuunsa myös merkittävä tunnustus koko suomalaiselle koripallolle. Lukuisissa keskusteluissa on tullut selväksi, että kansainvälinen koripalloperhe arvostaa Suomessa tehtyä koripallotyötä hyvin korkealle ja tämän vaikutus valinnan taustalla on varmasti merkittävä. Lisäksi Antti on tehnyt huikeaa työtä FIBA Euroopassa ja kansainvälisissä yhteyksissä omalla suoralla, periksiantamattomalla tavallaan, Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo kiittää.
Lähde: Basket.fi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin
- Roosa Lehtoranta taistelee Saksan mestaruudesta