Antto Nikkarisen tehot eivät riittäneet voittoon asti

Kuva: Juha Tamminen
Antto Nikkarisen vahva iltapuhde Jämtlandin paidassa ei riittänyt voittoon asti Ruotsin liigan ottelussa. Petteri Koposen Barcelona joutui taipumaan Euroliigassa, mutta Lassi Tuovin valmentaman Gravelines-Dunkerquen vahva vire sai jatkoa Ranskan liigassa.
Barcelona isännöi kotikentällään Euroliigan hallitsevaa mestaria Fenerbahcea. Barca aloitti ottelun vahvasti johtaen ensimmäisen neljänneksen jälkeen 28-22 ja tauolle mentäessä ero oli pisteen verran turkkilaisille. Kolmannella neljänneksellä Fenerbahce karkasi voittaen jakson 25-13 eikä Barcelona saanut enää kunnollista kirivaihdetta silmään. Fenerbahce kirjautti lopulta selvän 83-68 (39-38)-voiton. Koponen kasasi kahdeksassa minuutissa kaksi pistettä. Barcelonalla on tilillään neljä voittoa ja seitsemän tappiota.
Nikkarinen oli tehokkaana kirjauttaen 17 pistettä, neljä levypalloa ja neljä syöttöä Jämtlandin hävitessä vieraskentällä Norrköpingille 89-98 (39-45). Jämtland on sarjassa kolmantena kuudella voitolla ja neljällä tappiolla.
Tuovin valmentamana Gravelines-Dunkerque otti neljännen peräkkäisen voittonsa ja seitsemännen voittonsa kahdeksaan viime otteluun kukistaessaan kotikentällään ASVEL Lyon-Villeurbannen 73-67 (39-36). Gravelinesilla on nyt seitsemän voittoa 12 ottelusta.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Susiladiesin Ruotsi-ottelun lipunmyynti käynnissä
- Mikael Jantusen kolmoset purivat Euroliigassa
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa