Vaivojen kiusaama Strasbourg kauden avausvoittoon: ”Toivottavasti tämän kauden loukkaantumiset ovat tässä”

Henrik Dettmannin ja Lassi Tuovin valmentama SIG Strasbourg otti lauantaina kauden ensimmäisen voittonsa. Joukkue kaatoi Ranskan ProA-liigassa Le Porterlin lukemin 75-51 (43-40).
Parketillakin nähtiin suomalaiskohtaaminen, sillä Strasbourgin paidassa Erik Murphy pelasi 14 minuuttia ja kirjautti tilastoihin neljä pistettä sekä kolme levypalloa. Vastustaja Le Portelin riveissä nähtiin puolestaan Susijengin kapteeni Shawn Huff. Hän tahkosi myös 14 minuuttia, mutta heitot menivät harakoille ja historian kirjoihin jäi vain kolme levypalloa. Kaksikko kuului joukkueidensa avausviisikkoon.
– Tämä voitto tekee hyvää itseluottamuksellemme. Meillä on paljon töitä tehtävänä, mutta voitimme, koska olemme kasvaneet joukkueena, kasvaneet yhdessä, Dettmann kiitteli joukkuettaan kauden avausvoiton jälkeen.
– Frank Ntilikina sairastui ennen peliä, ja Matt Howard oli pelikunnossa vain kahdeksan minuuttia. Toivottavasti meidän tämän kauden loukkaantumiset rupeavat olemaan tässä! Olen varma, että voittoputkemme alkaa tästä.
Lähteet: basket.fi, sigstrasbourg.fr
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä
- Suomen 18-vuotiaat tytöt päättivät PM-turnauksen voittoon