Tapaksia ja sangriaa

Ensimmäinen kokonainen reissupäivä takana. Herätys työmiehen tavoin kasilta, ja siitä aamulenkille. Vartin pituista juoksentelua hotellia ympäröivissä kortteleissa ei tosin ehkä voi lenkiksi kutsua, mutta joka tapauksessa. Tulipahan nähtyä vähän lähiseutuja. Lenkin jälkeen suihku ja aamupala. Pekonia, munia, tortilla españolaa, leipää, juustoja, kinkkuja, croissantia, mehua ja kahvia. Ei paha.
Aamupalalta hissiin ja ylimpään kerrokseen. Kattoterassi ja sen tarjoama uima-allas tekivät tässä vaiheessa melko hyvää Suomen sateessa kastuneille. Muutama tunti aurinkoa ja kylkeen pari cervezaa. Se ensipuraisu. Kahden aikaan lähdettiin kävelemään rantaan. Olihan se sen verran raskasta puuhaa, että oli taas pakko pysähtyä huurteiselle.
Välillä hetkeksi lepäämään hotellille ja taas matkaan. Tällä kertaa metrolla muutama pysäkki keskustan suuntaan. Nälkä alkoi olla jo sen verran suuri, että pitihän sitä tilata ihan reilusti. Tapaksina oliiveja, paistettuja perunoita ja suolattuja viherpaprikoita. Pääruuaksi paikallista herkkua turskan muodossa ja vielä jälkkäriksi Crema Catalanaa, jonka moni tuntee paremmin Crème de Brûléena. Ja kyytipojaksi sangriaa. Loppuillasta vielä toiset sangriat rantabaarissa ja mukavan lämpöisessä Barcelonan ilta-auringossa.
Huomenna on tiedossa reissupäivä. Nokat kohti Bilbaoa ja koriksen MM-kisoja. Illalla voitte lukea, millaista kommellusta osui matkalle.
Jaakko & Jussi
PS. Onnittelut HJK:lle! Eurooppa-liigan lohkovaihe on jäätävän kova suoritus!
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Lauri Markkasen Utah Jazzille kotitappio
- Aleksander Madsen pääsi juhlimaan paikalliskamppailussa
- Miro Little sai hienon kutsun
- Utah Jazz vaisu ilman Lauri Markkasta
- Awak Kuierin EuroCup-taival päätökseen
- Lauri Markkasella 40 pisteen peli
- 18-vuotiaiden poikien EM-kilpailut kesällä 2024 Suomessa
- Utah Jazz voittoon ilman Lauri Markkasta
- Sasu Salin vahvassa heittovireessä
- Henna Sandvikin Indiana taistelee NCAA:n lopputurnauksessa
- Miro Little sai hienon kutsun
- Aleksander Madsen pääsi juhlimaan paikalliskamppailussa
- Utah Jazz vaisu ilman Lauri Markkasta
- Lauri Markkasella 40 pisteen peli
- Lauri Markkasen Utah Jazzille kotitappio
- Awak Kuierin EuroCup-taival päätökseen
- Sasu Salin vahvassa heittovireessä
- Utah Jazz voittoon ilman Lauri Markkasta
- 18-vuotiaiden poikien EM-kilpailut kesällä 2024 Suomessa
- Kolmen suomalaispelaajan yliopistot jatkavat pelejään March Madnessissä