Suomi sai palkinnon kansainväliseltä koripalloliitolta
Kuva: Getty Images
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA palkitsi ansioituneita jäsenmaita maailmankongressissaan Hong Kongissa.
FIBA:n maailmankongressi päättyi Hong Kongissa kunnianosoituksiin, kun perjantai-iltana palkittiin ansioituneita jäsenmaita Kultaisilla, Hopeisilla ja Pronssisilla kunnianosoituksilla.
– Maajoukkuetoiminta on heijastuma suomalaisesta koripallosta. Tästä palkinnosta kiitos ja onnittelut lähtevät paitsi pelaajille, myös heidän valmentajilleen niin seura- kuin maajoukkuetasolla, Koripallomaajoukkueen päävalmentaja Henrik Dettmann kiittää.
Suomen Koripalloliitto sai korkeimman tunnustuksen, kun se palkittiin FIBA:n Kultaisella kunnianosoituksella. Kunnianosoituksen perusteena mainittiin erinomainen kehitys poikien koripallossa vuosien 2014-2017 aikana.
– Erityisen hienoa huomionosoituksesta tekee se, että kunnianosoitus tulee korkeimmalta mahdolliselta taholta ja se koskee nuoria ja nuorten toimintaa. Tämä on jälleen yksi osoitus siitä, että olemme oikealla tiellä ja laaja-alaiset panostuksemme laatuun ja pelaajien kehityspolkuun tuottavat tuloksia.
Muut Kultaisen kunnianosoituksen saaneet maat olivat Serbia, Bosnia ja Hertsegovina, Portugali ja Alankomaat.
Hong Kongin maailmankongressiin kokoontui edustajia 146 FIBA:n jäsenmaasta. Yhteensä jäsenmaita on 213.
Hong Kongin maailmankongressin jälkeen kansainvälisen koripalloyhteisön katseet suuntautuvat Kiinan Guangzhouun, jossa arvotaan vuoden 2019 MM-karsintalohkot sunnuntaina.
Suomi on mukana Euroopan MM-karsintojen 32 joukkueen joukossa, jotka arvotaan neljän maan lohkoihin. Karsinnoissa joukkueet kohtaavat toisensa koti- ja vieraskentällä marraskuussa 2017 ja helmi- ja kesäkuussa 2018.
MM-karsintalohkojen arvonta suoritetaan sunnuntaina 7.5. noin kello 11.00 Suomen aikaa ja arvontaa voi seurata suorana Susijengin Facebookissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo hopealle
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Awak Kuierin Dallas Wings päihitti hallitsevan mestarin
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu Kisakallioon
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Suomen 16-vuotiaat tytöt ja pojat kutsuttu maajoukkueleirille Kisakallioon
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Ahoselta vahva esitys – Kolossos lähellä jymypaukkua!
- Alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuevalinnat julki
- Aseistautuminen käynnissä
- Daniel Dolenc lähtee mestaruusjahtiin Bosniassa
- Erik Sajantila siirtyy Hollantiin