Tulosella vahva startti uudessa seurassa

Helmi Tulonen pelasi ensimmäisen pelinsä uuden joukkueensa CD Magec Tiasin kanssa ja hän onnistui heti erinomaisesti.
Tulosen ura uudessa seurassaan CD Magec Tiasin väreissä alkoi hienosti, kun lanzarotelaisjoukkue kirjautti kauden avausvoittonsa kaadettuaan Barcan 78-51 (32-31). Tulonen kuului heti joukkueensa avainpelaajiin 12 pisteen, kolmen levypallon ja torjunnan tilastoilla. Avausvoitostaan huolimatta Magec Tias on Espanjan Liga Femenina 2:n B-lohkossa edelleen viimeisenä.
A-lohkossa Elina Koskimiehen Ibaizabal voitti kotonaan Avilesin 68-62 (33-28). Koskimies auttoi joukkuettaan yhdeksällä pisteellä, kahdella levypallolla ja kahdella syötöllä. Ibaizabal on sarjassa toisena 11 voitolla ja kahdella tappiolla.
Vilma Kesäsen Barakaldo taipui Alcobendasin vieraana 66-88 (47-51). Kesänen toipui joulutauon aikana pienestä loukkaantumisesta palaten pelikentille kahden pisteen ja yhden syötön tehoilla. Barakaldolla on neljä voittoa ja yhdeksän tappiota.
Anniina Äijäsen Ferrol jatkoi hyvää kauttaan voittamalla kotonaan Iraurgin 88-51 (50-29). Äijänen merkkautti kuusi pistettä ja kolme levypalloa. Ferrol on kolmantena kasattuaan yhdeksän voittoa ja neljä tappiota.
Kuisma nakutti joukkueena korkeimman pistemäärän 14, mutta sekään ei riittänyt voittoon Benficaa vastaan, kun Vitoria SC taipui kotikentällään kirvelevästi 68-69 (35-40). Kuisman tilastoihin merkittiin myös kuusi levypalloa ja syöttö. Vitoria SC on Portugalin liigassa seitsemäntenä kuudella voitolla ja kahdeksalla tappiolla.
Annika Holopaisen ja Reimsin vahva meno Ranskan Ligue Feminine 2:ssa jatkui 75-64 (47-31)-voitolla Pole Francesta. Holopainen kasasi hienosti yhdeksän pistettä, kuusi levypalloa ja syötön. Reims on jaetulla kärkipaikalla yhdeksällä voitolla ja vain yhdellä tappiolla.
Pirttinen urakoi tällä viikolla kahdesti. Snæfell aloitti vuotensa voitokkaasti Islannin liigassa voitettuaan kotonaan Breidablikin 67-61 (39-31). Pirttinen saalisti tehotilastoihinsa kuusi pistettä ja seitsemän levypalloa.
Pirttinen oli päästä juhlimaan viikon toistakin voittoa, mutta Snæfell taipui kotonaan jatkoajalla Keflavikille 75-84, 72-72 (40-42). Pirttinen toi Snæfellin vapaaheittoviivalta tasoihin varsinaisen peliajan lopussa ja heitti pelissä yhteensä 19 pistettä. Koko 45-minuuttisen uurastanut Pirttinen kirjautti myös neljä levypalloa ja kolme syöttöä. Snæfellia on neljä voittoa ja 11 tappiota.
Belgian liigassa Roosa Lehtorannan edustama Antwerpen Giants pisti tiukasti hanttiin EuroCup-joukkue Liege Panthersille, mutta hävisi lopulta 57-64 (23-35). Lehtoranta auttoi joukkuetta kahdeksalla pisteellä, kolmella levypallolla ja neljällä syötöllä. Tappio oli Giantsille jo kahdeksas peräkkäinen. Voittoja on tilillä yhteensä kolme ja tappioita 11.
Ruotsissa Isabella Kaukopaasi pääsi juhlimaan Visbyn kanssa kauden avausvoittoa Visbyn kaadettua vieraissa EOS Lundin 80-72 (36-21). Kaukopaasi saalisti kolme pistettä ja syötön.
Saksan Bundesliigassa Heta Äijäsen edustama Donau-Ries Angels jatkoi vahvaa kauttaan voitettuaan Heidelbergin 84-57 (35-30). Äijäsen tilastoriville kirjattiin yksi levypallo. Angelsilla on yhdeksän voittoa ja neljä tappiota.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä
- Suomen 18-vuotiaat tytöt päättivät PM-turnauksen voittoon
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti Ranskan finaalisarjan voitokkaasti
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa