Susijengin pelintekijä sopimustilanteestaan: ”Tarjouksia on tullut, mutta haluan miettiä rauhassa”

Kaksi viime kautta Kreikan koripalloliigassa pelanneen Roope Ahosen ensi kauden seurakuviot ovat vielä auki. Salon Vilppaan kasvatti kertoi saaneensa sopimustarjouksia, mutta ei ole vielä toistaiseksi tarttunut niihin.
– Se on vähän auki, mutta kyllä tässä on vähän jo jotain tarjouksia tullut. En ole pitänyt mitään kiirettä, haluan katsoa rauhassa, Ahonen kertoi Susijengi-sivustolle.
Susijengin EM-kisoihin valmistautuvaan leiritysmiehistöön kuuluva pelintekijä viihtyi Kreikassa. Hän ei sulje pois mahdollisuutta jatkaa pelaamista sarjassa myös ensi kaudella.
– Olen tykännyt tosi paljon ja nautin tosi paljon pelata siellä, ja varmaan kehityinkin. Se peli on niin erilaista siellä. Kaikki ovet pidetään avoinna.
Kaksi viime kautta Ahonen, 27, vietti helleenien liigassa Kolossosin joukkueessa.
Matti Heikkilä
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Jacob Grandison valmiina Susijengin haasteisiin
- Awak Kuierilla kovat tavoitteet Italiassa
- Severi Kaukiainen toistamiseen Viron cupin MVP
- Topias Palmin uusi seura selvillä
- Topias Palmi palaamassa ulkomaille
- Lauri Markkasen Utah Jazzille kirvelevä jatkoaikatappio
- Lauri Markkaselta hieno ottelu
- Olivier Nkamhoua tehokkaana Bundesliigan suomalaiskohtaamisessa
- Susijengi nimetty EM-karsintapeleihin
- Severi Kaukiainen nauttii Susijengin kilpailutilanteesta