Max Besselink jatkaa uraansa Kataja-Basketissa
BC Nokiaa edustanut Max Besselink pukee ensi kaudella Kataja-Basketin paidan.
Besselinkillä on edessä on uran neljäs Korisliiga-kausi. Tätä ennen 202-senttinen laituri on pelannut pääsarjatasolla BC Nokian lisäksi Helsinki Seagullsissa sekä ulkomailla belgialaisessa Mons-Hainautissa ja saksalaisessa Göttingenissä. Maaottelukokemusta hänellä on kahdesta miesten ja 13 nuorten kamppailusta.
Besselinkin viime kautta varjosti hänelle turhankin tuttu tilanne, sillä pelejä oli jätettävä väliin loukkaantumisen vuoksi. Hän edusti pudotuspeleistä täpärästi ulos jäänyttä hallinnutta mestaria BC Nokiaa kaikkiaan 20 ottelussa, joissa keskimäärin 13 minuutin peliajalla kirjautti 3,3 pistettä ja 1,8 levypalloa. Kahden pisteen heittotarkkuus oli 57 %, kolmosten 29 % ja vapaaheittojen 78 %.
Nuorempana kiitettävästi huomiota saaneen lahjakkuuden potentiaalista kertoo mm. se, että aiemmalla Nokia-kaudellaan 2021-22 hän latoi arkistoihin tilastot 11,7 pistettä ja 3,8 levypalloa. Siitä palkintona oli jopa kaksi sopimusta Saksan ja yksi Belgian pääsarjaan. Urakehitystä ovat kuitenkin jarruttaneet sairastelut ja loukkaantumiset.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mikael Jantusen Fenerbahce lähellä Final Fouria
- Oliver Kandén siirtyy NCAA-liigan Pepperdineen
- MU15-maajoukkue leirille Kisakallioon
- Alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuevalinnat julki
- Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa
- Elias Valtosen Granada taistelee sarjapaikastaan
- Yle tavoitteli herkullista vastausta – Miikka Muurinen ei voinut paljastaa
- Oliver Nkamhouan Varese varmisti pudotuspelipaikan Italian Serie A1:ssä
- Huippusiirto purkissa – tässä Miikka Muurisen uusi seura!
- Helmi Tulonen juhlii pronssia Slovakiassa
- Yle tavoitteli herkullista vastausta – Miikka Muurinen ei voinut paljastaa
- Huippusiirto purkissa – tässä Miikka Muurisen uusi seura!
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Viljami Vartiainen siirtyy seniorikaudeksi UC Santa Barbaraan
- Andre Gustavson tykitti kauden piste-ennätyksensä
- MU15-maajoukkue leirille Kisakallioon