Veteraani ja tulevaisuuden lupaus – Näitä miehiä Susijengin tulee tänään vahtia

Suomen ja Slovenian välinen EM-kisojen toinen alkulohkokamppailu lähestyy. Maailman rankingissa sijalla kahdeksan oleva Slovenia tunnetaan Suomen joukkueessa vaaralliseksi vastustajaksi, joka hengittää takamiestensä onnistumisista.
31-vuotias NBA-tähti Goran Dragic pelaa viimeisiä arvokisojaan, kun taas 18-vuotiaasta Luka Doncicista povataan jopa ensi kesän draftin ykkösnimeä NBA:ssa.
– Slovenialla on äärimmäisen taitavat takapelaajat. He ovat muutamien yksilöiden varassa. Siinä mielessä se ei eroa Ranskasta, että sielläkin takamiehet ovat ratkaisijoita, Suomen apuvalmentaja Lassi Tuovi ennakoi Keskisuomalaisen mukaan.
Slovenian peli perustuu Tuovin mukaan pieneen viisikkoon ja kovaan tempoon. Hän myös kuvailee illan vastustajan peliä omaperäisellä termillä.
– He pelaavat omanlaistaan hyrräkoripalloa. Siinä on paljon liikettä, leikkauksia ja valeleikkauksia, ja jos puolustus torkahtaa eikä ole fiksu, huomataan yhtäkkiä että oho, Dragic ajoi vasemmalla kädellä lay upin, Tuovi päättää.
Suomi-Slovenia Hartwall Arenalla tänään kello 20:00 alkaen.
Lähde: Keskisuomalainen
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä