Petteri Koposelle tylyt tilastot Euroliigassa ex-seura Barcelonaa vastaan
Kuva: Juha Tamminen
Susijengin tähtipelaaja Petteri Koponen pääsi kohtaamaan Euroliigassa entisen seuransa Barcelonan, mutta saksalaisjätti Bayern München joutui taipumaan vieraskentällä 73-83 (36-44).
Koponen jäi 12 minuutissa pisteittä ja kirjautti yhden syötön. Bayern on pelannut Euroliigaa kolme ottelua ja voittanut yhden.
Sasu Salinin Malaga otti puolestaan toisen voittonsa EuroCupissa hakieessaan 96-85 (47-37)-voiton Mornar Barin vieraana. Salin kasasi tilastoikseen kaksi pistettä, levypallon ja riiston. Malagalla on tilillään kaksi voittoa ja tappio.
FIBA Europe Cupissa Alex Murphy pääsi tuulettamaan avausvoiton kunniaksi, kun Szolnoki Olaj voitti kotonaan kotimaastaan tutun Szombathelyn 79-76 (35-34). Murphy heilautti sukkaa yhden kolmen pisteen heiton edestä ja käsiin tarttui myös kolme levypallo.
Gerald Lee Juniorin Ironi Ness Ziona sen sijaan avasi FIBA Europe Cupin lohkovaiheen 64-75 (35-43)-tappiolla Avtodor Saratovin vieraana. Lee punnersi 10 pistettä ja kolme levypalloa ottelussa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Utah Jazzin valmentajalla uskoa Lauri Markkaseen
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Suomalaiskaksikon kausi päättyi pettymykseen Saksassa
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia
- Elias Valtonen takaisin tositoimissa
- Awak Kuier tekee paluuta WNBA-kentille
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa
- Olivier Nkamhoua tehokkaana Italiassa
- Edon Maxhuni isossa roolissa entistä seuraansa vastaan