Suomen sentterilupaus siirtyy vuoden päästä USA:n yliopistosarjan huippuseuraan
HBA-Märskyn Hannes Pöllä on valinnut yliopistojoukkueensa Yhdysvalloissa. 18-vuotias 210-senttinen sentteri päätyi NCAA-liigassa välieriin viime kaudella selvinneeseen Oklahomaan. Pöllä aloittaa opinnot yliopistossa vuoden kuluttua.
Tein valintani kolmen hyvän vaihtoehdon, eli Oklahoman, Penn Staten ja Tulanen välillä. Näistä kolmesta koulusta Oklahoma on koripallohistoriansa ja -perinteidensä kannalta omassa luokassaan, Pöllä kertoi koripalloliiton tiedotteessa.
Oklahoma on voittanut USA:n yliopistoliigassa oman konferenssinsa seitsemän kertaa. Pöllän suullisesta sopimuksesta seuran kanssa uutisoitiin torstaina Yhdysvalloissa.
Pöllä on Namika Lahden kasvatti. Sentteri on pelannut 38 ottelua nuorten maajoukkueissa 6,6 pisteen keskiarvolla.
Viimeisen Märsky-kauden pyrkimyksiini kuuluvat fysiikka- ja taitotasopuolen kehittäminen sekä tietysti joukkueen auttaminen treeneissä ja otteluissa parhaani mukaan, Pöllä lisäsi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jamar Wilson ottaa ohjat 3×3-koripallon kehittämisestä
- Awak Kuierille kuusi minuuttia Dallas Wingsin tappiossa
- Anissa Poundsin kausi päättyi Iso-Britannian Superleaguessa välieriin
- Awak Kuierille kauden ensimmäiset kotiminuutit WNBA:ssa
- Olivier Nkamhoua päätti kautensa 30 pisteen ilotulitukseen
- Lassi Tuovi jatkaa Japanissa
- Awak Kuier maltillisin minuutein WNBA:ssa
- Vesa Vertion Rytas Vilna juhlii FIBA:n Mestarien liigan mestaruutta
- Mikael Jantunen teki historiaa – seuraava kierros todellinen koitos
- Vesa Vertion Rytas Vilna eteni FIBA:n Mestarien liigan finaaliin