Hallitseva Suomen mestari selvään voittoon – ”Ehdottomasti tyytyväinen tähän esitykseen”
Kuva: Juha Tamminen
Hallitseva Suomen mestari Kauhajoen Karhu Basket ratkaisi voiton jo ensimmäisellä puoliajalla, kun sarjataulukon toisessa päässä oleva Uudenkaupungin Korihait vieraili Etelä-Pohjanmaalla. Loppulukemat olivat kauhajokelaisten hyväksi 94–75 (48–30).
Kyseessä oli jo kymmenes peräkkäinen kotivoitto Kauhajoella. Kaikkiaan Karhu Basketilla on kasassa 22 voittoa 31 ottelusta.
– Ehdottomasti olen tyytyväinen tähän esitykseen. Tiesimme, että Korihait on hyvin erilainen joukkue kuin aiemmin tällä kaudella. Painotimme Jannen (Koskimies) kanssa, että pitää olla keskittynyt ja tehdä asioita huolella, Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso kertasi ottelun lähtökohtia.
Korihaiden leirissä tappio ei aiheuttanut sinänsä suurta pettymystä. Ensimmäisen puoliajan heikko esitys kuitenkin huoletti.
– Aloitimme ottelun todella heikosti. Emme taistelleet. Emme tehneet töitä. Tällaista joukkuetta vastaan se tietää tappiota, valmentaja Pedro Monteiro mietti.
– Tällä hetkellä Karhu Basket on aika iso mestarisuosikki Vilppaan ohella. Ei ole sinänsä meidän päävastustajia. Lähdimme kuitenkin haastamaan ja ottamaan heiltä jotain asioita pois. Alku oli meiltä murheellinen, ei voitu ekalla puoliajalla oikein mitään. Toisella puoliajalla saimme jo onnistumisia, mutta taisi vastustajakin vähän jo himmailla, Korihaiden Topias Kuukkanen totesi.
Karhu Basketin tehokkaimmat olivat Chris McKnight (17/4), Okko Järvi (17/5/7s) ja Rene Rougeau (16/9/7s). Korihaiden paras oli Brandon Conley (19/4). Kuukkanen ja Chris Jenkins teki molemmat 13 pistettä. Karhu Basketilta oli sivussa kokoonpanosta Greg Mangano.
– On siellä pientä vammaa, kyse ei siis ollut lepuutuksesta. Toivotaan, että Greg on taas keskiviikkona mukana kokoonpanossa, Laakso paljasti.
Karhu Basketin kausi jatkuu keskiviikkona Kouvolassa. Korihait isännöi samaisena päivänä BC Nokiaa.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Elias Valtosen Granada taistelee sarjapaikastaan
- Yle tavoitteli herkullista vastausta – Miikka Muurinen ei voinut paljastaa
- Oliver Nkamhouan Varese varmisti pudotuspelipaikan Italian Serie A1:ssä
- Huippusiirto purkissa – tässä Miikka Muurisen uusi seura!
- Helmi Tulonen juhlii pronssia Slovakiassa
- Eemeli Yalaho siirtyy North Carolina Staten riveihin
- Miikka Muurisen iso päätös – pian tiedetään yliopisto
- Viljami Vartiainen siirtyy seniorikaudeksi UC Santa Barbaraan
- Eemi Luukkosen kausi jatkuu varsin eksoottisessa osoitteessa
- Yle Urheilu: Lauri Markkanen luottavaisella mielellä kohti tulevaa
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Miikka Muurisen iso päätös – pian tiedetään yliopisto
- Video: Miikka Muurinen hämmensi koripallotoimittajaa
- Yle tavoitteli herkullista vastausta – Miikka Muurinen ei voinut paljastaa
- Huippusiirto purkissa – tässä Miikka Muurisen uusi seura!
- Yle Urheilu: Lauri Markkanen luottavaisella mielellä kohti tulevaa
- Eemi Luukkosen kausi jatkuu varsin eksoottisessa osoitteessa
- Mikael Jantusen Fenerbahce saa vastaansa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä
- Viljami Vartiainen siirtyy seniorikaudeksi UC Santa Barbaraan
- Andre Gustavson tykitti kauden piste-ennätyksensä