Ikävä loukkaantuminen järkytti Korisliigassa: ”Kyllä meillä kaikilla varmaan hengitys hetkeksi pysähtyi”

Salon Vilpas oli maanantaina murskaava vieras sarjataulukon hännille juuttuneelle Uudenkaupungin Korihaille. Loppulukemat 63–95 (25–47) eivät jättäneet selittelyille sijaa.
Vilpas karkasi jo avausneljänneksellä 15 pisteen vierasjohtoon.
– Kun vastustajalla on 25 pistettä puoliajalla, niin puolustus on onnistunut hyvin. Kaikkinensa tyylikäs ja hyvä suoritus meiltä, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen kertoi.
Vilppaan tasaisesta rintamasta parhaat olivat Henri Kantonen (13/6), DJ Laster (15/13/3s) ja Jamuni McNeace (14/7). McNeace tosin loukkaantui ottelussa ikävän näköisessä tilanteessa.
– Onneksi oli vain isku. Kyllä meillä kaikilla varmaan hengitys hetkeksi pysähtyi, kun tilanteen näimme. Ei ihan kauheasti tuonne isoon päähän lisää loukkaantumisia haluta, kun (Juho) Nenonenkin on nyt leikkaukseen menossa, Tuominen pyöritteli päätään.
Korihaiden onnistujiksi voi nostaa Ernest Zeiglerin (24/9) ja Casey Bensonin (11/4/3s).
Korihait matkaa perjantaina Pyrinnön vieraaksi. Vilpas saa sunnuntaina vieraakseen Kouvot.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin
- Roosa Lehtoranta taistelee Saksan mestaruudesta
- Susiladies-pelaajien kausia päätökseen Unkarissa ja Espanjassa