Susijengi nappasi voiton MM-karsinnoissa – mahdollisuus lohkoykköseksi
Suomi kohtasi Unkarin MM-karsinnoissa 3. heinäkuuta Helsingissä. Susijengi nappasi voiton itselleen lukemin 85-77. Samalla Susijengi nousi oman karsintalohkonsa ensimmäiseksi ainakin hetkellisesti. G-lohkossa Ranska kohtasi Belgian myös samana iltana ja voitti ottelu lukemin 80-72, joten Suomi ja Ranska ovat jälleen tasoissa.
Ottelun hahmoina olivat Lauri Markkanen sekä Edon Maxhuni. Markkanen viimeisteli pelin 23 pisteellä, kun taas Maxhuni 20 pisteellä. Heidän lisäkseen Elias Valtonen ylsi kaksinumeroisiin lukemiin 11 pisteellä. Jälleen loistavia otteita näytti joukkueessa viime vuonna läpi lyönyt Mustapha Amzil, joka teki kuusi pistettä ja nappasi neljä levypalloa.
Pelissä nähtiin epävarmuutta, ruostetta sekä yleistä sekoilua. Toisella puoliajalla Susijengi kuitenkin ryhdistäytyi ja varmisti voiton Unkarista. Täyteen pakattu Veikkaus Areena pääsi jälleen nauttimaan toisella puoliajalla suomalaista koripalloa parhaimmillaan. Ei ole montaa vuotta, kun Suomen maajoukkueessa saatetaan nähdä enemmän kuin yksi pelaaja Yhdysvaltain maalla.
Samu Adler ja Miikka Muurinen ovat potentiaalisia NBA-pelaajia, vaikka vain Muurisen NBA-tulevaisuus laajalle yleisölle puhutumpi aihe on. Adlerilla on myös mahdollisuudet maailman parhaimpaan liigaan, jos tulevat kaudet Butlerin yliopistossa sujuvat odotetusti.
Suomi kohtaa Ranskan maanataina 6. heinäkuuta ja ottelussa ratkaistaan lohkovoittaja.
LUE MYÖS: Kotiyleisö teki Lauri Markkaseen vaikutuksen
LUE MYÖS:
- Pitkä odotus päättyy – kuukausia sivussa ollut Jacob Grandison siirtyy Ranskaan
- Susijengin vakionimi siirtyy Turkkiin sarjanousijan riveihin
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan
- Susijengi taipui Ruotsille – heitto ei pudonnut ollenkaan