Alexander Madsen juhlii cupin voittoa
Susijengin Alexander Madsen pääsi juhlimaan maanantaina Latvian cupin voittoa. Madsen oli VEF Riian ykköshahmo ja hänet valittiin myös finaalin MVP:ksi.
VEF Riika voitti finaalissa Ventspilsin 74-62 (38-40) Madsenin merkkauttaessa 19 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan. Madsen teki tarkkaa työtä, sillä yhdeksästä heittoyrityksestä upposi kahdeksan ja vapaaheitotkin 3/4. Lisäksi hänelle tilastoitiin kolme syöttöä ja neljä riistoa.
Mestarien liigassa Elias Valtosen Manresa puolestaan pääsi juhlimaan tärkeää voittoa espanjalaisjoukkueen kaataessa vieraskentällä Trevison 103-88 (55-42). Valtonen paranteli vielä itseään eikä ollut kokoonpanossa, vaikka oli joukkueen matkassa. Manresalla on Mestarien liigan jatkolohkossa nyt kolmesta ottelusta kaksi voittoa.
Islannin liigassa Carl Lindbomin KR sen sijaan taipui Tindastollin vieraana 80-89 (44-38). Lindbom oli jälleen joukkueensa parhaimmistoa 13 pisteen ja seitsemän levypallon tilastoilla. KR on kahdeksantena.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Susijengin pelaajat taas vahvasti esillä Euroopassa
- Utah Jazzin poissaolijoiden lista tutun turhauttavaa luettavaa
- Elina Aarnisalon kausi NCAA:ssa päättyi Sweet 16 -vaiheeseen
- Utah Jazzilla taas tuttua tarinaa
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Severi Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mukaan mitalipeleihin
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin