Erik Murphy loukkaantui finaalipelissä

Lassi Tuovin valmentaman SIG Strasbourgin finaalit Ranskan ProA-liigassa alkoivat huonoimmalla mahdollisella tavalla. Elan Chalonille koetun 75-89 (26-50)-tappion lisäksi harmaita hiuksia toi Susijengin laituri Erik Murphyn loukkaantuminen.
Kotijoukkue Chalon löi vierailleen luun kurkkuun jo heti avausneljänneksellä viemällä sen nimiinsä 25-6. Ottelun edetessä Strasbourg pääsi otteluun paremmin peliin mukaan, muttei enää missään vaiheessa kyennyt taistelemaan voitosta.
– Saatiin täystyrmäys ensimmäisellä kympillä. Vastustaja pelasi kotonaan hurmoksessa emmekä päässeet peliin mukaan ensimmäisellä puoliajalla, Tuovi analysoi Koripalloliiton sivuilla.
Strasbourgin kannalta ottelu oli todellinen painajainen, sillä tappion lisäksi joukkueen avainpelaajiin lukeutuvat Paul Lacombe ja Muprhy joutuivat jättämään ottelun kesken. Lacombe sai iskun päähänsä, mutta hänen odotetaan toipuvan toiseen peliin. Murphy sen sijaan tuli heittotilanteessa alas vastustajan jalan päälle vääntäen nilkkansa. Murphyn vamman vakavuudesta ei ole vielä tietoa.
Ennen loukkaantumistaan Murphy ehti 12 minuutissa upottamaan kahdeksan pistettä ja ottamaan yhden levypallon.
Chalon johtaa finaalisarjaa 1-0. Joukkueiden toinen ottelu pelataan torstaina Chalonin kotikentällä.
– Lyhyt aika valmistautua seuraavaan peliin, mutta toisaalta tämä voi toimia hyvänä herätyksenä. Torstaina on tarkoitus riistää kotietu, eli mikään ei ole muuttunut, Tuovi toteaa.
Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä