Susiladiesin nuorukainen siirtyy Saksan Bundesliigaan – ”Näen tämän parempana ratkaisuna uran kannalta”
Kuva: Juha Tamminen
Viime kaudella Duquesnen yliopistossa pelannut Susiladiesin Helmi Tulonen, 19, on päättänyt siirtyä NCAA-tulokaskautensa jälkeen Saksan Bundesliigaan. Hän on tehnyt vuoden mittaisen sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Yliopistoon Tulonen siirtyi Helmi Basket HBA:sta, jossa Salon Vilppaan kasvatti tehtaili kaudella 2016/17 Naisten Korisliigassa keskimäärin 11,5 pistettä, 6,2 levypalloa ja 1,0 syöttöä ottelua kohden.
– Tavoitteemme on laittaa parhaat pelaajamme, joihin Helmikin tietysti kuuluu, asemaan ja paikkoihin, joissa he voivat saavuttaa oman potentiaalinsa. Auttaa pelaajia luomaan se polku, joka vie parhaaseen mahdolliseen tulokseen, HBA:n ja Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen aloittaa.
– Usealla pelaajalla tämä tarkoittaa neljää vuotta NCAA-palloa ja sitten ammattilaisuutta. Helmi valitsi kuitenkin oman polkunsa ja siirtyi ammattilaiseksi jo ensimmäisen vuoden jälkeen, Salminen jatkaa.
Tulosen tulokaskausi NCAA:ssa Duquesnen paidassa oli vaihteleva. Välillä peliaikaa tuli runsaammin, välillä taas niukemmin. Keskiarvoiksi muodostuivat 3,0 pistettä ja 1,8 levypalloa vajaan yhdentoista minuutin keskiarvolla.
– Näen tämän parempana ratkaisuna oman uran kannalta. Lisäksi en olisi saanut minua kiinnostavaa tutkintoa, jota olisin voinut jatkaa Euroopassa, Tulonen kertoo.
Saarlouis Royals jäi viime kaudella niukasti ulos Saksan Bundesliigan pudotuspeleistä ollen runkosarjan yhdeksäs kahdeksalla voitolla ja neljällätoista tappiolla.
– Meillä on aika nuori joukkue Saarlouisissa tulossa, joten hyvillä mielin lähden hakemaan rooliani. Kovatasoisesta sarjasta olen innoissani, koska pääsen pelaamaan jo tämän ikäisenä todella kovia pelejä ja näen sen vain positiivisena asiana.
– Odotukset ovat, että pääsen pelaamaan hyvällä tasolla, hyvässä valmennuksessa. Lisäksi odotan sitä, että ei tarvitse yhdistää opiskelua ja korista, koska se on ollut välillä todella haastavaa. Nyt voin keskittyä korikseen sataprosenttisesti, mikä on minulle uutta, mutta odotan sitä innolla.
Tulonen oli junioriurallaan Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo, jonka piste-ennätys 37 pistettä syntyi PM-kisoissa vuonna 2016 Viroa vastaan. Suomen maajoukkueiden kaikkien aikojen tilastoissa 37 pistettä sijoittuu jaetulle 17. sijalle.
Susiladiesissa Tulonen teki debyyttinsä jo vuotta aiemmin 2015 valmistavissa maaotteluissa Belgiaa vastaan. Yhteensä Tulonen on pukenut naisten maajoukkuepaidan ylleen kaksitoista kertaa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timberwolves jälleen liian kova Jazzille – Lauri Markkanen 21 pistettä ja 8 levypalloa
- Miro Little monipuolisella pelipäällä NCAA:ssa
- Veera Pirttinen liittyy Manchester Basketballin riveihin
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä