Suomen 18-vuotiaat pojat aloittavat EM-urakkansa
Kuva: Juha Tamminen
Suomen 18-vuotiaiden poikien A-divisioonan EM-kisat alkavat lauantaina 28.7. Latvian Liepajassa. Suomen kanssa samassa C-alkulohkossa pelaavat Ukraina, Espanja ja Bosnia-Hertsegovina.
Tiiviissä valmistautumisjaksossa Suomi on kohdannut tukun Euroopan kärkijoukkueita valmistavissa maaotteluissa. Kokemusta on kertynyt mm. kahdesta tasaisesta ottelusta Italiaa vastaan, kahdesta Saksa-voitosta ja kotipeleissä historiallisesta voitosta ja tasapelistä Kroatiaa vastaan.
Avausottelussaan Suomi saa vastaansa Ukrainan, joka on tuttu vastus jo tältä kesältä. Italiassa pelatussa harjoitusturnauksessa Sudenpennut päihitti Ukrainan 61-66.
Ukrainan jälkeen Suomi saa vastaansa sunnuntaina Espanjan ja välipäivän jälkeen tiistaina Bosnia-Hertsegovinan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon
- Utah Jazzilla tuttu sävel
- Mikael Jantunen ei valita kovasta tahdista – ”Loppujen lopuksi kaikki on aika hyvin”
- Lauri Markkasen kausi vaikuttaa olevan paketissa
- Lauri Markkanen edelleen sivussa – Utah Jazzille kylmää kyytiä
- Edon Maxhuni liekeissä Gravelines-Dunkerquen riveissä
- Sopimukseton Miikka Muurinen lähti Suomesta – tässä syy