NBA käyntiin ensi yönä – Markkanen sivussa avauksesta
Kuva: Getty Images
NBA:n kauden 2018/19 avausheitto heitetään ilmaan tiistain ja keskiviikon välisenä yönä.
Lauri Markkanen on vielä sivussa käsivamman takia, kun Chicago Bullsin osalta pelit alkaa kaksi päivää myöhemmin vierasottelulla Philadelphiaa vastaan.
NBA:n mestarisuosikki on tälläkin kaudella kaksi peräkkäistä mestaruutta voittanut Golden State Warriors.
Chicago Bulls on vahvistunut viime kaudesta. Pelaajamarkkinoilta iso lisäys oli chicagolaislähtöinen Jabari Parker, joka houkuteltiin takaisin kotikonnuille Milwaukee Bucksista. Parker on vuoden 2014 varaustilaisuuden kakkosvaraus, joka on tehnyt parhaimpana kautenaan yli 20 pistettä per peli.
Kesän varaustilaisuudessa Bulls kaappasi sentteri Wendell Carter Jr.:n seitsemännellä varausvuorolla ja ensimmäisen kierroksen loppupäässä tarkkakätisen Chandler Hutchisonin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi
- Shawn Hopkins palaa Suomeen
- Utah Jazzille murskatappio ilman Lauri Markkasta
- Lauri Markkanen johdatti Utahin niukkaan voittoon Dallasista