Joensuun Kataja on Korisliigan mestari

Kataja valloitti miesten Korisliigan mestaruuden lauantaina. Se kaatoi Salon Vilppaan kuudennessa loppuottelussa selkein luvuin 94–65 ja vei koko finaalisarjan 4–2.
Kotijoukkue Kataja repäisi selvän johdon heti ottelun alkajaisiksi ja voitti avausneljänneksen 27–14. Tauolle lähdettiin lukemista 52–29. Vilpas ei pystynyt nousemaan toisella puoliajalla ja Kataja pääsi nostamaan Pantteri-patsasta lähes nelituhantisen joensuulaisyleisön edessä.
Katajan parhaasta pistesaldosta vastasivat Jarekious Bradley tehden 24 ja Daniel Mullings heittäen 23 pistettä. Katajan valmensi mestaruuteen yhdysvaltalainen Greg Gibson, joka on voittanut Korisliigan mestaruuden kahdesti Loimaa Bisonsin peräsimessä vuosina 2012 ja 2013.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti Ranskan finaalisarjan voitokkaasti
- Sasu Salin kruunasi kautensa mestaruuteen
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan Bundesliigassa
- Sasu Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun
- Mikael Jantunen jälleen finaaleihin Ranskassa
- Suomen 20-vuotiaat miehet avaavat kesän Kisakalliossa
- Enää 80 päivää EM-kotikisoihin
- Elmeri Abbey jatkaa uraansa Utahin yliopistossa
- Fiifi Aidoo jatkaa uraansa Kauhajoella