Islanti-peli kiinnostaa urheilukansaa
Susijengin 2.7. pelattava MM-karsintaottelu Islantia vastaan kiinnostaa suomalaista urheilukansaa. Hartwall Areenan viimeiset istumapaikat myytiin loppuun perjantai-iltapäivällä. Yksittäisiä ottelulippuja saattaa vielä vapautua myyntiin.
– Olen suunnattoman iloinen Susijengin ja koko suomalaisen korisperheen puolesta. Tämä on taas uusi virstanpylväs, josta voimme olla yhdessä ylpeitä. Tulossa on mielettömät kesäbileet, kommentoi tapahtuma- ja elämysjohtaja Mika Mäkelä Koripalloliiton verkkosivuilla.
– Yksittäispaikkoja saattaa vapautua myyntiin lähiviikkojen aikana. Ilmoitamme mahdollisista lippujen vapautumisista Susijengin sosiaalisen median kanavissa, joten kannattaa seurata Susijengiä Facebookissa ja Instagramissa.
Susijengin ja Islannin väliseen MM-karsintaotteluun on myyty 11 000 ennakkolippua. Joukkue rikkoi viime syyskuussa kaikkien aikojen katsojaennätyksensä keräämällä EM-kisojen kotiotteluun Kreikkaa vastaan 12 327 katsojaa. Heinäkuun 2. päivän lopullisen katsojamäärän määrittää aitioiden käyttöaste. Hartwall Arenalla on yli 2000 aitiopaikkaa, joita ei ole vielä mitenkään huomioitu ennakkolippujen myyntiluvuissa.
Susijengin supertähdet aina NBA-komeetta Lauri Markkasesta FC Barcelonan Petteri Koposeen ja Unicaja Malagan yleisönsuosikki Sasu Saliniin esiintyvät suomalaisyleisön edessä myös viikko aikaisemmin, maanantaina 25.6., kun Susijengi kohtaa MM-karsintojen kenraaliottelussaan Viron. Kyseisen ottelun ennakkolipunmyynti on parhaillaan käynnissä.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo hopealle
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Awak Kuierin Dallas Wings päihitti hallitsevan mestarin
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu Kisakallioon
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaat tytöt ja pojat kutsuttu maajoukkueleirille Kisakallioon
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Ahoselta vahva esitys – Kolossos lähellä jymypaukkua!
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuevalinnat julki
- Aseistautuminen käynnissä
- Daniel Dolenc lähtee mestaruusjahtiin Bosniassa
- Frankfurt vei suomalaiskohtaamisen