Awak Kuier Italian mestari ja finaalien MVP

Awak Kuierista tuli tiistai-iltana Italian mestari, kun Reyer Venezia voitti kolmannen kerran Famila Schion vieden finaalisarjan suoraan 3-0. Kuier palkittiin myös finaalien MVP-palkinnolla.
Venezia oli voittanut kaksi ensimmäistä finaalia kotikentällään ja finaalisarja siirtyi Schion kotikentälle. Finaalisarja jatkui samoissa merkeissä, kun Venezia nappasi myös kolmannesta finaalista voiton lukemin 80-74 (32-33) ja kuittasi mestaruuden otteluvoitoin 3-0.
Kuier oli kolmannessa finaalissa täysin pitelemätön heittäen 24 pistettä. Hän koristeli tilastojaan myös neljällä levypallolla, kahdella syötöllä, riistolla ja torjunnalla. Kuier tilastoi finaaleissa keskimäärin 18,7 pistettä, 7,3 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 1,3 torjuntaa. Hänet palkittiinkin finaalien parhaana pelaajana.
Venezialle mestaruus oli sen historian kolmas. Edellisen kerran se juhli mestaruutta keväällä 2021. Schio oli voittanut kymmenestä edellisestä mestaruudesta kahdeksan.
Kuier oli samalla toinen suomalaismestari tänä keväänä, sillä aiemmin Elina Aarnisalo juhli Belgian liigan voittoa.
Lähde: Basket.fi

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti Ranskan finaalisarjan voitokkaasti
- Sasu Salin kruunasi kautensa mestaruuteen
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan Bundesliigassa
- Sasu Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun
- Mikael Jantunen jälleen finaaleihin Ranskassa
- Suomen 20-vuotiaat miehet avaavat kesän Kisakalliossa
- Enää 80 päivää EM-kotikisoihin
- Elmeri Abbey jatkaa uraansa Utahin yliopistossa
- Fiifi Aidoo jatkaa uraansa Kauhajoella