Yhdeksän SM-mitalin koripallolegenda on poissa
Kuva: Juha Tamminen
Koripalloväen on kohdannut suruviesti, kun yksi Suomen kaikkien aikojen monipuolisimmista ja lahjakkaimmista palloilijoista Jaakko Manssila on poistunut joukostamme 80-vuotiaana.
Koripalloilussa Manssilan meriitteihin kirjattiin viisi Suomen mestaruutta, kolme hopeaa ja yksi pronssi. Hän pelasi yhtä kautta lukuun ottamatta koko SM-sarjauransa kasvattajaseuransa HKT:n riveissä.
Kaikkiaan Manssila pelasi vuosina 1958-69 SM-sarjassa 185 ottelua ja heitti niissä 2422 pistettä. Parhaimmillaan hän oli kaudella 1965-66, jolloin pistekeskiarvolla 24,1 heltisi korintekijätilaston kakkostila. Yhden ottelun ennätykseen Manssila heitti SM-sarjassa 43 pistettä.
Manssilan monipuolisuutta kuvaa parhaiten se, että hän pelasi koripalloilun lisäksi SM-tasolla myös jääkiekkoa, jalkapalloa ja käsipalloa. Jonkinlaisena ennätyksenä voidaan pitää sitä, että hän esiintyi saman päivän aikana kolmessa eri lajin SM-sarjapelissä (jääkiekko, koripallo, käsipallo).
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen Utah niukkaan voittoon Detroitista
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon