Valmentaja U20-maajoukkueen murskavoitosta: ”Alkaa olla palaset kohdallaan”
Kuva: Getty Images
Suomen 20-vuotiaiden miesten koripallomaajoukkue voitti Bulgarissa pelattavissa B-divisioonan EM-kisoissa Kosovon sunnuntaina selvin lukemin 84-45.
Peli oli selvää kauraa jo ensimmäisen neljänneksen aikana, kun Sudenpennut pisti kosovolaiset puolustuspelillään ahtaalle ja alati vaikeisiin heittoihin. Kosovon vain kahdeksan pistettä molemmissa ensimmäisen puoliajan kymmenminuuttisissa toivat vipuvarren, jonka myötä Suomi tassutteli murskavoittoon.
– Meidän puolustus pysyi kasassa suurimman osan aikaa pelistä ja siinä tuli vielä pelin sisällä selkeätä kehittymistä, Suomen päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoi ottelun jälkeen Koripalloliiton sivuilla.
Erityisesti Suomen puolustuksessa erottui Ricky Waxlax (2/4), joka toimi 28 pistettä Georgiaa vastaan pussittaneen Kosovon Valon Bunjakun (9/3) päällystakkina.
– Ricky ensimmäisen ja kolmannen neljänneksen alussa vei hänen peli-ilon muun joukkueen avustuksella. Kun hän ei pystynyt luomaan paikkoja, niin muilla ei riittänyt eväät, Lehtonen kertoi.
Suomen parhaat pistemiehet olivat Edon Maxhuni (18/1/3 syöttöä), Andre Gustavson (10/6) ja Severi Kaukiainen (10/4/4 syöttöä).
Suomi nauttii maanantaina välipäivästä ja kohtaa tiistaina 17.7. kello 18:15 Georgian. Lohkossa on vielä mahdollista, että pelit pelataan ristiin, mutta todennäköisesti voitolla Suomi varmistaa voitolla jatkopaikan kahdeksan parhaan joukkoon.
– Yleisesti ottaen meidän pelissä alkaa olemaan palaset kohdallaan, laatutekijät ja tarvittavat taktiset asiat parantuneet, joten mahdollisuudet on hyväänkin menetykseen. Vaatii vain lisää tarkkuutta kolmen pisteen heittoihin, niin me pelaamme turnauksen voitosta, Lehtonen kertoo.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio
- Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals porskuttaa Bundesliigassa
- Lauri Markkanen uuteen ennätykseensä NBA:ssa
- Awak Kuierin Galatasaray jatkaa tappioitta
- Antti Zittingistä Koripalloliiton kunniapuheenjohtaja
- Lauri Markkasen huippupeli ei auttanut Utah Jazzia pisteisiin
- Lauri Markkanen ja Utah Jazz iskussa NBA-avauksessa
- Sasu Salin tarkkana vapaaheittoviivalla
- Olivier Nkamhoua aloittanut kauden Italian Serie A1:sa upeasti
- Susiladiesin Ruotsi-ottelun lipunmyynti käynnissä