Tuukka Kotti taas pelikunnossa – kuukauden loukkaantuminen takanapäin
Kuva: Getty Images
Susijengin sentteri Tuukka Kotti on toipunut pelikuntoon. 35-vuotias Crailsheimia Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla edustava suomalaispelaaja oli kuukauden sivussa alaraajavamman vuoksi.
Kotilta jäi loukkaantumisen myötä neljä peliä väliin. Sentteri teki paluun jouluaatonaattona Crailsheimin kaadettua kotonaan Kirchheimin.
Vamma toipui ihan aikataulussa. Lääkärit arvioivat, että joulun matsiin saattaisin ehtiä ja niin siinä kävi. En ole ihan sataprosenttisessa kunnossa, mutta polvi kesti pelaamisen hyvin. Olin kuitenkin vielä kaukana täydestä pelikunnosta, kun en hirveästi ehtinyt joukkueen kanssa treenata, Kotti kommentoi Koripalloliiton tiedotteessa.
Saksan Pro-A:ssa on nyt menossa pieni joulutauko. Crailsheim jatkaa pelejään viides päivä tammikuuta Nürnbergiä vastaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon San Antoniossa
- Lauri Markkasen Utah niukkaan voittoon Detroitista
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa