Syksyn Pirkka Street Basket liikutti yli 4000 koululaista
Kuva: Juha Tamminen
Syksyn 2019 Pirkka Street Basket -kiertue on tullut päätökseen. Kiertueella järjestettiin yhteensä 14 tapahtumaa, joissa vuoden hauskinta koulupäivää pääsi viettämään yhteensä 4250 koululaista. Luku ei jää kauaksi viime syksyn 4500 osallistujasta.
Kiertuerekka matkasi eri puolilla Suomea kolmen viikon ajan, 27.8.-13.9. Tapahtumat järjestettiin jälleen yhteistyössä paikallisten seurojen ja K-kauppiaiden kanssa. Mukana oli pääasiassa tuttuja seuroja aikaisemmilta kiertueilta, mutta uutena pelipaikkana oli Mikkeli.
Koripalloliitto sekä kiertuerekan väki kiittävät yhteistyöstä seuroja, talkoolaisia, K-kauppiaita ja Keskoa. Yhdessä järjestimme koululaisille varmasti ikimuistoisia tapahtumia ja vuoden hauskimman koulupäivän, josta riittää virtaa kouluun ja toivottavasti intoa pelailla korista myös jatkossa.
Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa jälleen ensi vuonna, kun kiertuerekka kiertää ympäri Suomen sekä keväällä että syksyllä. Ilmoittautuminen järjestäjäksi käynnistyy loppuvuodesta ja siitä tiedotetaan Koripalloliiton kanavissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaiskaksikon kausi päättyi pettymykseen Saksassa
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia
- Elias Valtonen takaisin tositoimissa
- Awak Kuier tekee paluuta WNBA-kentille
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa
- Olivier Nkamhoua tehokkaana Italiassa
- Edon Maxhuni isossa roolissa entistä seuraansa vastaan
- Mikael Jantusen Fenerbahcella vaikeat ajat jatkuvat
- Awak Kuierin kaulaan hopeinen mitali Turkissa