Syksyn Pirkka Street Basket liikutti yli 4000 koululaista
Kuva: Juha Tamminen
Syksyn 2019 Pirkka Street Basket -kiertue on tullut päätökseen. Kiertueella järjestettiin yhteensä 14 tapahtumaa, joissa vuoden hauskinta koulupäivää pääsi viettämään yhteensä 4250 koululaista. Luku ei jää kauaksi viime syksyn 4500 osallistujasta.
Kiertuerekka matkasi eri puolilla Suomea kolmen viikon ajan, 27.8.-13.9. Tapahtumat järjestettiin jälleen yhteistyössä paikallisten seurojen ja K-kauppiaiden kanssa. Mukana oli pääasiassa tuttuja seuroja aikaisemmilta kiertueilta, mutta uutena pelipaikkana oli Mikkeli.
Koripalloliitto sekä kiertuerekan väki kiittävät yhteistyöstä seuroja, talkoolaisia, K-kauppiaita ja Keskoa. Yhdessä järjestimme koululaisille varmasti ikimuistoisia tapahtumia ja vuoden hauskimman koulupäivän, josta riittää virtaa kouluun ja toivottavasti intoa pelailla korista myös jatkossa.
Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa jälleen ensi vuonna, kun kiertuerekka kiertää ympäri Suomen sekä keväällä että syksyllä. Ilmoittautuminen järjestäjäksi käynnistyy loppuvuodesta ja siitä tiedotetaan Koripalloliiton kanavissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkaa voittokulkuaan
- Lauri Markkanen taas poissa pelistä
- Miro Little vahvassa syöttövireessä NCAA:ssa
- Lauri Markkaselle 18 pinnaa tappio-ottelussa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen voitossa
- Sasu Salin pääsi juhlimaan Copa Españan voittoa
- Tuttua tarinaa Lauri Markkasesta
- Suomen MU16-joukkue nimetty kansainväliseen kutsuturnaukseen Unkarissa