Susiladiesin Portugalin EM-karsintakuplaan nimetty 14 pelaajaa

Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen on nimennyt 14 pelaajaa marraskuun EM-karsintakuplaan, joka järjestetään Portugalin Odivelasissa. Salmisen lista on pitkälti sama joukkue kuin kesän menestyksekkäissä Latvia-maaotteluissa, höystettynä muutamalla kokeneemmalla pelurilla.
– Pitkäaikainen ja laadukas työ seuroissa ja maajoukkueohjelmissa on johtanut siihen, että meillä 14 kappaletta hyviä nimiä, mutta valmennuksessa olemme joutuneet siihen ikävään tilanteeseen, että hyviäkin pelaajia joutuu jättämään sivuun. Meillä on aito kilpailutilanne jokaiselle pelipaikalle, mikä on hieno asia, Salminen toteaa Koripalloliiton verkkosivuilla.
– Meillä on jonkin verran kokemusta, mutta ennen kaikkea urheilullisuutta. Siihen on lähivuosina myös panostettu.
Maajoukkuekesällä 2020 Susiladies voitti vieraissa harjoitusmaaotteluissa kivenkovan Latvian kahdesti ja joukkueen runko koostuu pitkälti samoista pelaajista, jotka olivat mukana kaatamassa Latviaa elokuun alussa.
Vankkaa maaottelukokemusta edustaa Linda-Lotta Lehtoranta (63 ottelua), jonka vanavedessä ovat Anniina Äijänen (28), Elina Koskimies (20), Roosa Lehtoranta (17) ja Sara Rokkanen (15) enimmillä peleillä niistä, jotka pelasivat myös elokuussa. Nuorista ja nousevista tähdistä mukana ovat Awak Kuier (11), Lotta-Maj Lahtinen (9), Marianne Kalin (6), Janette Aarnio (3), Kati Ollilainen (2) ja Sanni Tuomisto (2).
Elokuuhun verrattuna lisäykset ovat kokeneet Annika Holopainen (36) ja Susiladies-kapteeni Sofia Pelander (35) sekä lisää urheilullisuutta kokoonpanoon tuova 17-vuotias Henna Sandvik, jolla ei ole vielä kokemusta aikuisten maajoukkuepeleistä.
Neljätoista pelaajaa matkustavat kuplaan, mutta vallitsevan tilanteen vuoksi Susiladies on myös varautunut yllätyksiin.
– Neljätoista pelaajaa on tällä hetkellä, mutta tämän listan ulkopuolella on vielä pelaajia, jotka ovat valmiudessa. Jokaisen kanssa on käyty lävitse jo etukäteen, mikä heidän roolinsa on.
Erikoisuutena 25.11. alkavaan NCAA-kauteen Georgia Techissä valmistautuva Lotta-Maj Lahtinen on Susiladiesin käytettävissä EM-karsintakuplassa.
– Lotta-Maj on koripalloon intohimoisesti suhtautuva, urheilijanmielen omaava ja maajoukkuetoimintaan sataprosenttisesti sitoutunut nuori urheilija, joka on tehnyt valtavan työn itse sen eteen, että hän pääsee EM-karsintakuplaan mukaan, Salminen avaa.
Susiladies kohtaa marraskuun EM-karsintakuplassa Portugalissa torstaina 12.11. Ukrainan ja lauantaina 14.11. Portugalin.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Susijengillä kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja
- Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramon finaaleihin
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin
- Olivier Nkamhouan Chemnitz nappasi kiinni pudotuspelipaikkaan
- Gordon Herbert Kanadan päävalmentajaksi
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu Kisakallioon
- Belgia-ottelun liput myyntiin
- EM-kotikisojen liput nyt myynnissä
- Nuoret lupaukset kutsuttiin All Stars leirille
- Sasu Salin kuumana EuroCupissa
- Sudenpolku alkaa monella nuorella koripalloilijalla kesäkuussa
- Tukku Susijengin pelaajia mukana kesän ”4Stars Basketball Camp” -koripalloleirillä
- Urheilutoimittaja arvosteli Lauri Markkasesta kertovan kirjan – ”Myönnän olleeni edes häviävän hetken ajan väärässä”