Susiladies taipui Slovenialle selkein lukemin

Susiladies tähtäsi torstai-illan EM-karsintaottelussaan toista voittoaan ja askelta lähemmäs EM-kisapaikkaa, mutta pääsi vain hetkittäin mukavuusalueelleen.
Levypallokamppailua lukemin 56-34 hallinnut Slovenia sai kolmannen jakson lopulla kaukoheittopelinsä auki ja kasvatti kuuden pisteen johdon suvereeniksi 62-84 (32-36) -voitoksi.
Susiladiesin kärkitehot viimeisteli tuttuun tapaan Awak Kuier. Kuier raatoi vahvuuksillaan 17 pisteen, 11 levypallon, neljän riiston ja kahden blokin saldon, mutta joutui Slovenian tornien kypsän yhteispelin siimeksessä viettämään pitkät ajat hyökkäyksessä ilman palloa.
Sara Bejedi (7/3 syöttöä) osoitti kansainvälisen kyvykkyytensä räjähtävillä ajoillaan aivan ottelun alussa ja Magdalene Agyei (10/3) väläytteli yllätysratkaisijana, mutta läpi ottelun tasapainoisesti hyökkäyspäässä onnistunutta pelaajaa ei tällä kertaa susilaumasta löytynyt.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin
- Olivier Nkamhouan Chemnitz nappasi kiinni pudotuspelipaikkaan
- Gordon Herbert Kanadan päävalmentajaksi
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa