Susiladies selvään voittoon Virosta

Suomen naisten maajoukkue oli kaatoi Viron selkeästi korilukemin 59-76 (30-42) harjoitusmaaottelussa.
Susiladiesin peli oli uomissaan jo avausminuuteista lähtien molemmissa päissä kenttää. Pallo liikkui rivakasti pelaajalta toiselle ja susipuolustus pakotti Viron menetyksiin, jotka Suomi rankaisi toiseen päähän nopeilla hyökkäyksillä.
Puoliaikaan mennessä Suomi kokosi kaksinumeroisen johdon, joka venyi liki kahteenkymmeneen kolmannelle neljännekselle. Päätösneljänneksen joukkueet pelasivat tuloksellisesti tasan, mutta Susiladies oli jo tässä vaiheessa ratkaissut ottelun.
Parketin selkeä ykköspelaaja oli Linda-Lotta Lehtoranta, joka nikkaroi 14 pistettä, kolme levypalloa, kaksi syöttöä ja neljä riistoa. Suomen pistekärki oli kuitenkin Annika Holopainen, joka säkitti 17 pistettä. Kokoonpanon muista pelaajista Taru Tuukkanen (6/9/4 syöttöä) veisteli ominaiseen tapaansa monipuoliset tilastot ja Roosa Lehtoranta (9/4/4 syöttöä) naulasi kolme kolmosta.
Suomi kohtaa Viron uudestaan tänään kello 11:00.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin
- Olivier Nkamhouan Chemnitz nappasi kiinni pudotuspelipaikkaan
- Gordon Herbert Kanadan päävalmentajaksi
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa