Susijengin taistelu ei riittänyt Serbiaa vastaan
Susijengin aloitusviisikko Elias Valtosen johdolla aiheutti kauhunhetkiä hallitsevalle MM-hopeamitalisti Serbialle sen kotiareenalla Belgradissa perjantai-illan EM-karsinta-avauksessa.
Serbian kokoylivoima ja Susijengin pallonmenetykset ja kylmä heittoilta kohosivat lopulta ratkaiseviksi tekijöiksi, kun Serbia ampaisi yhdeksän pisteen takaa 77–61 (36–34) -voittoon.
– Tulimme MM-hopeamitalistin kotisaliin nauttimaan ja taistelemaan, mutta mitä pidemmälle ottelu eteni, sen kalliimmaksi omat virheemme tulivat. Serbia juoksi 15 pistettä pallonmenetyksistämme ja nosteli 17 pistettä hyökkäyslevypalloista, eikä tuollaisilla lukemilla Belgradissa kovin helposti voita. Pitkät EM-karsinnat ovat kuitenkin nyt alkaneet ja nyt käännämme katseemme kohti Tanskaa, päävalmentaja Lassi Tuovi toteaa Koripalloliiton sivuilla.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Antti Zittingistä Koripalloliiton kunniapuheenjohtaja
- Lauri Markkasen huippupeli ei auttanut Utah Jazzia pisteisiin
- Lauri Markkanen ja Utah Jazz iskussa NBA-avauksessa
- Sasu Salin tarkkana vapaaheittoviivalla
- Olivier Nkamhoua aloittanut kauden Italian Serie A1:sa upeasti
- Susiladiesin Ruotsi-ottelun lipunmyynti käynnissä
- Mikael Jantusen kolmoset purivat Euroliigassa
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä