Susijengin Ranska-ottelu kiinnostaa

Susijengin MM-kisapaikan kohtalo ratkeaa helmikuun karsintaikkunassa, kun joukkue kohtaa Espoossa lohkokärki Ranskan ja matkaa sen jälkeen Venäjän vieraaksi. Maanantai-iltana sinnikkyytensä osoittanut Susijengi on saamassa Ranska-otteluun tuekseen jälleen täyden kotiareenan.
K-lohkosta kisapaikan ovat lunastaneet jo Ranska ja Tshekki, mutta kolmannen paikan kohtalo ratkeaa helmikuussa, kun Suomi, Venäjä ja Bulgaria selvittävät paremmuutensa.
– Fanit ovat olleet ilahduttavan varhaisin liikkeellä, mutta lipunmyynnissä on nähtävissä selkeä piikki maanantain Bosnia-ottelun jälkeen. Upeaa, että Susijengi on saamassa viimeiseen kotiotteluun jälleen elintärkeän 6. pelaajan tuen, kiittelee tapahtuma- ja elämysjohtaja Mika Mäkelä Koripalloliiton verkkosivuilla.
MM-karsintaottelussa Espoo Metro Areenan myynnissä oleva kapasiteetti on noin 7000 katsojaa sisältäen noin tuhat aitiopaikkaa. Viime perjantaina Areenalla pelattu Venäjä-ottelu myytiin loppuun viisi viikkoa ennen ottelua.
– Myyntiin on nyt vapautettu kaikki liput, joita tässä vaiheessa on mahdollista myydä. Sääntömääräisistä kiintiöistä saattaa vielä vapautua yksittäisiä lippuja, joista tiedotetaan Susijengin sosiaalisessa mediassa, Mäkelä kertoo.
Lähde: Basket.fi
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Helmi Tulonen pelaa ensi kaudella Unkarissa
- Lauri Markkanen ja Miikka Muurinen palkinnoille EM-kisoissa
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Jättipaukku! Susijengi selätti Serbian
- Saksa Susijengin vastustaja perjantain EM-välierässä
- Susijengi ja Georgia ottavat yhteen keskiviikkona kello 17
- Saksa liian vahva EM-välierässä
- Sasu Salin toivoo huikeaa tunnelmaa EM-puolivälierään
- Susijengin huikeat EM-kisat päättyivät pettymykseen
- Susijengi haamuheitoilla historiallisiin EM-mitalipeleihin
- Jacob Grandison pelaa jatkossa Ranskan pääsarjassa
- Lauri Markkanen kehuu Nikola Jokicia ylistävin sanoin
- Lassi Tuovi perää Susijengiltä rohkeutta