Miesten koripallomaajoukkueen päävalmentaja Henrik Dettmann on nimennyt 25 pelaajan vahvuisen listan ehdokkaista Espoo Metro Areenan marraskuun EM-karsintakuplaan. Ehdokkaiden joukkoon mahtuu niin Susijengin kestotähtiä, kesällä 2020 väläytelleitä nuoria pelaajia kuin Chicagossa harjoitteleva Lauri Markkanenkin.

2010-luvun arvokisakävijöistä Dettmannin ehdokaslistassa ovat mukana pitkäaikaiset susipelaajat Shawn Huff (5 kappaletta arvokisaedustuksia), Mikko Koivisto (5), Petteri Koponen (5), Tuukka Kotti (5), Carl Lindbom (1), Lauri Markkanen (1), Erik Murphy (3), Matti Nuutinen (3), Sasu Salin (5) sekä Jamar Wilson (2).

Vuosien 2018–19 MM-karsinnoissa susiläpimurtonsa tehneistä pelaajista listaan on nimetty Mikael Jantunen, Antti Kanervo, Alexander Madsen, Alex Murphy, Juho Nenonen, Topias Palmi sekä Ilari Seppälä.

Kesän 2020 Viro-maaotteluissa näyttöjä antaneista pelaajista listaan on nimetty Daniel Dolenc, Shawn Hopkins, Henri Kantonen, Edon Maxhuni, Remu Raitanen sekä Elias Valtonen. Mukana ovat myös kesällä 2019 susidebyyttinsä tehnyt Aapeli Alanen sekä vahvaa tulokassyksyä Helsinki Seagullsissa pelaava 18-vuotias lupaus Max Besselink.

– Meillä on laadukkaita pelaajia jokaiselle pelipaikalle ja erinomainen joukkueen sisäinen kilpailutilanne, Dettmann kommentoi Koripalloliiton verkkosivuilla.

– Samalla 21 vuoden ikäero joukkueen vanhimman (Tuukka Kotti, 39) ja nuorimman (Max Besselink, 18) pelaajan välillä osoittaa jotain paitsi nuorten pelaajien valmiuksista pelata kansainvälisen tason koripalloa, myös kokeneemman jaoston kilpailullisuudesta ja motivaatiosta.

EM-karsintakuplan ehdokaslistassa suurin mielenkiinto kohdistuu viimeksi kesällä 2018 Susijengi-paidan ylleen vetäneeseen Lauri Markkaseen, joka pelasi viimeisen pelinsä ennen koronaviruspandemiaa Chicago Bullsin riveissä 10. maaliskuuta.

– Viimeisestä matsista on ehtinyt kulua jo yli puoli vuotta ja mieli tekee kovasti palata kentälle. Niin kauan kuin se on olosuhteiden puolesta mahdollista, tahtoisin ehdottomasti edustaa Susijengiä marraskuun peleissä, Chicagosta tavoitettu Markkanen kommentoi.

– Elämme poikkeuksellista aikaa ja tiedostamme sen, että tavallisesti tähän aikaan NBA:n pelikausi olisi alkamaisillaan. Niin Laurin kuin meidän tahtotila ja etu on, että hän pystyisi marraskuussa pelaamaan. Olemme olleet yhteydessä sekä FIBA:aan että NBA:han ja odotamme virallisia vastauksia, valottaa Dettmann Markkasen tilannetta.

Markkasen lisäksi ehdokaslistassa on toinen Atlantin takana paraikaa aikaansa viettävä ja uuteen kauteen valmistautuva pelaaja, Utahin yliopiston Mikael Jantunen.

– NBA:n tavoin NCAA on seisahduksissa ja olemme myös Micken tapauksessa yhteydessä Yhdysvaltoihin kartoittaaksemme hänen tilannettaan EM-karsintaikkunan kannalta, kommentoi Dettmann.

Susijengin pitkäaikaisella syömähampaalla Petteri Koposella on meneillään kolmas ja viimeinen sopimuskausi Bayern Münchenin kanssa. Koponen ei kuitenkaan paraikaa kuulu Bayernin kokoonpanoon, vaan hän harjoittelee Helsingissä ja neuvottelee münchenilaisseuran kanssa jatkosta. Dettmannin mukaan myös Koposen pelihalut ovat suuret.

– Ammattilaispelaaja tahtoo aina ja kaikissa olosuhteissa luontaiseen elinpiiriinsä, eli kentälle. Petteri on harjoitellut koko syksyn hyvin ja hänellä on paljon annettavaa Susijengille.

Susijengi kohtaa marraskuun EM-karsintakuplassa Espoo Metro Areenalla Georgian lauantaina 28.11. ja Serbian maanantaina 30.11.

Lähde: Basket.fi